Илхан Андай:  Резултатите показват, че Бойко Борисов не е желан за премиер Снимка: © Screenshot: bTV

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


ДПС, която на предсрочните парламентарни избори стана втора политическа сила, има стратегия за съставяне на правителство с пълен мандат, но непредвидимият партньор при евентуален кабинет е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Това коментира пред bTV журналистът Илхан Андай от кърджалийския сайт "Родопи 24", който следи отблизо събитията в партията.

По думите на Андай, от една страна Борисов мисли за евентуално партньорство с ДПС и "трансфер на други малки играчи" като "Има такъв народ" и "Величие". Но това е само едната страна на монетата.

"При него има двама Борисовци. Вторият е: "Какво ще кажат отвън евроатлантическите партньори", обясни журналистът.

Другият евентуален проблем, който той вижда, е че ДПС са постигнали успех дори в нетрадиционни за тях области, докато Борисов се провалил.

"От години има нагласа ГЕРБ и ДПС да направят правителство, но Бойко Борисов не изпълни нормата, колкото ДПС го направи," каза Андай.

Според него резулатите сочат, че Борисов не е желан като премиер.

По думите на Андай проблемът на Борисов е, че не е успял да създаде лидери вътре в партията си, като даде за пример създаването на Пеевски от Ахмед Доган.

"След като евроатлантическите партньори му се радваха последната година, значи продължават да гледат добре. Той (Пеевски) е реалният победител на тези избори," каза още Андай.

Той потвърди и че в за европейските избори още в началото е имало договорка съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров и досегашният евродепутат Искра Михайлова да станат депутати в българския парламент, а в Брюксел да отидат Илхан Кючюк, Елена Йончева и Танер Кабилов.

Справка протоколите от секционните комисии сочи, Йончева е привлякла само 1,38% преференциални гласове като кандидат за евродепутат от ДПС и не би трябвало да може да се изкачи на по-висока позиция на база преференции. Ако обаче други двама кандидати се откажат, каквото договорка явно има - тя става един от тримата евродепутати на партията.

Издателят на Родопи 24 каза още и че гласовете зад граница са били отговорност на другия съпредседател на ДПС - Джефдет Чакъров, но той е претърпял неуспех, защото движението има резултат в Туция, който е под нивата от миналите избори.

Елена Йончева ДПС Елена Йончева е събрала само 1,38% преференции в листата на ДПС

Избори 2026

Румен Радев, Крум Зарков и Наталия Киселова никак не харесват споразумението с Украйна

Лидерите от левия политически спектър атакуваха споразумението между България и Украйна

23:01 - 30.03.2026
Важно днес

В ямболско село се купуват гласове с "опрощаване на вересии"

За схемата разказа гл. секретар на МВР Георги Кандев

20:51 - 30.03.2026
Важно днес

Представители на "Възраждане" и БСП поискаха връщане на задължителното военно обучение... без да са стъпвали в казарма

Ангел Георгиев и Николай Цонков участваха във формат дебат по бТВ

20:22 - 30.03.2026
Важно днес

Жената на депутат на Пеевски изплува на адреса на затворения месокомбинат в Монатана

Според BIRD.BG фирмата е свързана с жената на депутат от ДПС-Ново начало

19:56 - 30.03.2026
Важно днес

След като Главчев се ската, Гюров най-после подписа 10-годишно споразумение с Украйна

Премиерът заяви, че България ще подкрепя Украйна и за нейното възстановяване

19:55 - 30.03.2026
Бизнес

Летище София показа новия лаундж

Пространството е първата реализация на новата концепция на компанията и включва бар, зони за работа, детски кът, тиха стая и открита тераса.

18:59 - 30.03.2026
Важно днес

Депутати се връщат в парламента на 1 април - за цените на горивата и пак "Петрохан"

Акцията е на ИТН, БСП и "група народни представители"

18:18 - 30.03.2026
Важно днес

ГДБОП задържа лидер на международна престъпна мрежа за трафик на оръжия и канабис

Спецакцията е координирана от Европол

17:36 - 30.03.2026
Бизнес

Половината обяви за нощувки в България в booking и airbnb може да отпаднат от май

Европейски регламент слага край на сивия сектор и измамите с несъществуващи имоти в онлайн обяви

16:22 - 30.03.2026