Илия Димчев и Николай Иванов – другари в мрежата Снимка: © От ляво надясно: Илия Димчев и Николай Иванов

Те са противници във футбола, но другари в мобилната мрежа. Илия Димчев и Николай Иванов започват като учител и ученик. Когато през 2020 г. Николай – все още студент в Техническия университет, идва като стажант в Yettel, именно Илия поема ролята на негов ментор.

Днес двамата работят заедно в дирекция „Техническа стратегия и инженеринг“. Илия като старши експерт „Планиране на мобилна мрежа“, а Николай – като старши мрежови инженер. Част са и от екипа, който допринася за един от последните успехи на телекома – през март мобилната мрежа на оператора получи осмия поред сертификат за най-добра мрежа Best in Test в проведените тестове от независимата организация за сравнителен анализ umlaut.

Осмият е различен

Макар това да е осмото отличие, уточняват, че тази година то е различно. „Постигнахме най-високия си досега резултат – 957 от общо 1000 точки, което за първи път поставя мрежата ни в категорията „Outstanding”, обяснява Илия. Именно този резултат нарежда мобилната мрежа на телекома в топ 10 на най-добрите в Европа и в топ 20 на най-добрите в света за 2024 г., по данни на umlaut.

Зад това стоят усилията на технологичните екипи както на Yettel, така и на CETIN България, които отговарят за инфраструктурата на мрежата. „Постоянно изграждаме нови базови станции и модернизираме настоящите, като разширяваме капацитета и подменяме оборудването им. Така и потребителят получава все по-добро качество“, добавя той. По думите му само през 2024 г. Yettel е модеринизирал над 2000 базови станции.

При изследването на мобилните мрежи umlaut провежда над 170 милиона измервания в продължение на 24 седмици (от края на юли 2024 г. до началото на януари 2025 г.). „Освен продължителността, друго, което отличава методологията, е, че тя е изключително комплексна и вместо да се фокусира само върху един показател, включва набор от параметри – покритие, скорост, времезакъснение, стабилност на мрежата, качество на гласовата услуга и много други. По този начин сертификатът отразява цялостното клиентско изживяване“, допълва и Николай.

От umlaut прилагат и т.нар. краудсорсинг методология, при която анализират данни на множество потребители. В конкретния случай става въпрос за близо 15 000 абонати на трите оператора у нас, което прави оценката максимално обективна.

И за двамата осмият сертификат Best in Test отразява стратегията на телекома – да инвестира ефективно в мобилната си мрежа и да предлага на потребителя това, от което се нуждае. А той се нуждае от все повече и повече.

Стриймингът – следващото ниво

Трафикът на данни е нараснал с близо 50% през 2024 г. спрямо 2023 г., посочват от Yettel. „Все по-голямото потребление на данни е най-голямото предизвикателство – обяснява Илия. – Днес всички приложения съдържат видео – Facebook, TikTok, Snapchat, Instagram. Това е постоянно и много по-голямо натоварване на клетката и трафика.“

Илия Димчев Yettel

Илия Димчев

Очертава и друга световна тенденция – нарастващият ъплоуд от страна на потребителите. Това са данните, които едно устройство изпраща към интернет или друг сървър – от качване на снимки във Facebook и споделяне на файлове, до стрийминг на живо в TikTok или You Tube.

„На концертите хората вече гледат през телефона си не за да снимат, а защото стриймват директно“, дава нагледен пример Илия. Обяснява, че именно стриймингът ще бъде следващото голямо натоварване за мрежата. Отчитайки тази нова реалност, планират и бъдещето ѝ развитие.

Да планираш мрежа

Следят всяка базова станция, всеки регион и с помощта на данни, анализи и прогнозни модели планират колко базови станции трябва да разширят, къде да построят нови, къде да подобрят 5G покритието и всяко следващо действие.

„Едно разширение на базова станция отнема от 6 до 12 месеца, а изграждането на нова – около година и половина. Затова нашата работа изисква да изпреварим събитията, за да може навреме да подготвим мрежата. Не планираме на база изминала, а на база следваща година – превантивно анализираме и правим прогнози, за да се подготвим отсега“, обяснява Николай. Стратегически планират с хоризонт от 5 години, а в детайл и до последния кабел и антена – за година напред.

Николай Иванов

Николай Иванов

На фона на постоянно нарастващия трафик, ги питаме има ли мрежата лимит? „Има лимити – постоянно и навсякъде – отговаря Илия. – Но едновременно с това всеки елемент от мрежата – било то базова станция, транспортна или опорна мрежа, е обект на модернизация и разширение. И всяко следващо подобрение има по-голям капацитет от предишното.“

18 години по-късно

И двамата започват в компанията като стажанти. Илия преди 13 години, а Николай преди пет – в деня, в който бъдещият му ментор има рожден ден. Дали това предопределя приятелството им, не е доказано, но определено се оказват сполучлив тандем.

„Преди това никога не бях давал задачи на някого. В началото просто му пращах разни таблици, мислейки си, че щом са ясни за мен, ще са ясни и за другите. Но съвсем не беше така“, спомня си Илия, за когото ролята на ментор също е вид училище.

За Николай и до днес той си остава негов учител. „Много научих от него за комуникацията с хората и за самата работа. Показа ми и че забавлението е много важна част. Мисля, че това е главната причина нещата да се получат“, признава Николай.

Днес основният фокус и на двамата е радио мрежата – отговарят за построяването на базовите станции, модернизацията на съществуващите, избора на локации и др. Харесва им, че нямат фиксирани задачи, а всеки ден е различен – „веднъж анализираш данни за потребителите, после за мобилните клетки, след това следиш трафика на данни, фиксираните услуги или 5G покритието“, разказва Илия, чиято работа през годините включва както изкачване на 40-метрови водни кули в търсене на най-добрия сигнал, така и 99% работа с Excel.

Затова и назад в годините всеки от тях посочва различни поводи за гордост. За Николай е, че още като стажант участва в старта на услугата „Интернет за дома“, както и че научава целия процес по изграждането на базова станция. За Илия пък това е първият тест на 5G у нас и стартът на мрежата от пето поколение – първият мащабен проект, който ръководи и като част от който модернизират 1000 базови станции само за 6 месеца.

И докато мрежата е това, което ги свързва, футболът е това, което ги разделя. Единият е фен на Ливърпул, а другият – на Манчестър Юнайтед. Футболното съревнование обаче не отслабва тандема им, а точно обратното – прави го още по-силен.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

София остава без градски транспорт и в петък, 16 май

Само метрото ще работи в третия ден на стачката

19:02 - 15.05.2025
Важно днес

Държавата ще прави "Магазин за хората" по почина на Пеевски

Хранителните стоки ще влязат в обектите на Централния кооперативен съюз

18:47 - 15.05.2025
Бизнес

Близо 12 000 тона хартия са предадени от Kaufland за рециклиране през 2024 г.

Количествата се равняват на един ТИР хартия всеки ден и един ТИР стреч фолио всяка седмица

18:16 - 15.05.2025
Важно днес

Терзиев чака синдикатите да кажат дали ще пуснат градския транспорт

Отговорът се очаква в 20 ч.

17:40 - 15.05.2025
Политика

Ниски ли са заплатите на шофьорите в градския транспорт

Кризата от първия кметски мандат на Бойко Борисов се повтаря - но този път върху Васил Терзиев

17:28 - 15.05.2025
Важно днес

Ахмед Доган се върна начело на ДПС - този път през "Председателски съвет"

Нов орган ще "подпомага" Джевдет Чакъров и Централното бюро

16:45 - 15.05.2025
Важно днес

171 депутати са подкрепили декларацията за въвеждане на еврото

Желязков очаква позитивен доклад от ЕК и благодари на Иван Костов и Бойко Борисов

15:51 - 15.05.2025
Важно днес

Фирми на Румен Гайтански-Вълка плашат София и с криза с боклука

Компаниите чистят 1/3 от столицата

15:50 - 15.05.2025