- Инвеститорска група, водена от Илон Мъск, е предложила 97,4 млрд. долара за придобиване на контрол върху OpenAI, разработчик на ChatGPT.
- Главният изпълнителен директор на OpenAI, Сам Алтман, не е впечатлен от офертата и предлага вместо това да купят Twitter за 9,74 млрд. долара.
- Мъск и Алтман са съоснователи на OpenAI през 2015 г., но Мъск напуска през 2019 г. Оттогава Мъск обвинява OpenAI, че е изоставила нестопанската си мисия и се стреми към монопол в AI сектора.
- OpenAI води преговори за набиране на до 40 млрд. долара, което може да увеличи пазарната ѝ стойност до 300 млрд. долара.
- Японският конгломерат SoftBank също обмисля значителна инвестиция.
Инвеститорска група, ръководена от американския технологичен милиардер Илон Мъск, е подала оферта на стойност близо 100 млрд. долара за придобиване на контрол върху разработчика на ChatGPT - OpenAI.
Офертата на стойност 97,4 млрд. долара (около 94,4 млрд. евро) е била представена на борда на директорите на OpenAI в понеделник, съобщи адвокатът на Мъск Марк Тобероф пред Wall Street Journal.
Финансовото предложение е подкрепено и от компанията на Мъск за изкуствен интелект xAI, която би могла да се слее с OpenAI след сключването на сделката.
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман обаче не е впечатлен от офертата.
„Не, благодаря, но ако искате, ние можем да купим Twitter за 9,74 млрд. долара“, написа той в онлайн платформата на Мъск X ( преди Twitter).
Мъск и Алтман са съоснователи на OpenAI от 2015 г., като първоначално организацията функционира като такава нестопанска цел. През 2019 г., след като Мъск напусна компанията, OpenAI обаче създаде търговско-ориентирано подразделение, привличайки инвестиции от технологични гиганти като Microsoft.
Алтман в момента работи по преструктурирането на компанията, за да отдели нестопанската част - тя обаче ще запази дял в новата търговска структура.
На този фон Мъск заведе редица съдебни искове - собственикът на Х твърди, че OpenAI е изоставила първоначалната си нестопанска мисия и че Алтман и Microsoft се опитват да монополизират развитието на изкуствения интелект.
През януари адвокатът на Мъск поиска от главните прокурори на Калифорния и Делауеър да се проведе открит процес по наддаване за активите на OpenAI, за да се определи тяхната реална стойност. Той твърди, че Алтман и ръководството може да занижават оценката на нестопанската организация, за да я придобият на по-ниска цена.
Какво следва за OpenAI?
OpenAI обяви, че исковете на Мъск са неоснователни, а нестопанската част ще получи пълната стойност на своя дял. Компанията публикува документи, според които самият Мъск в миналото е подкрепял прехода към търговски модел, но се е оттеглил, тъй като не е могъл да получи контрол върху OpenAI.
Според The Wall Street Journal OpenAI в момента води отделни преговори за набиране на до 40 милиарда долара, което може да увеличи пазарната ѝ стойност до 300 милиарда долара. Сред потенциалните инвеститори е и японският конгломерат SoftBank, който обмисля да вложи между 15 и 25 милиарда долара.
Не е ясно дали предложението на Мъск ще бъде сериозно разгледано от борда на OpenAI. Единственият сигурен факт е, че битката за контрола върху бъдещето на изкуствения интелект едва сега започва.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: