Илон Мъск иска контрол и върху изкуствения интелект Снимка: © Getty
  • Инвеститорска група, водена от Илон Мъск, е предложила 97,4 млрд. долара за придобиване на контрол върху OpenAI, разработчик на ChatGPT.
  • Главният изпълнителен директор на OpenAI, Сам Алтман, не е впечатлен от офертата и предлага вместо това да купят Twitter за 9,74 млрд. долара.
  • Мъск и Алтман са съоснователи на OpenAI през 2015 г., но Мъск напуска през 2019 г. Оттогава Мъск обвинява OpenAI, че е изоставила нестопанската си мисия и се стреми към монопол в AI сектора.
  • OpenAI води преговори за набиране на до 40 млрд. долара, което може да увеличи пазарната ѝ стойност до 300 млрд. долара.
  • Японският конгломерат SoftBank също обмисля значителна инвестиция.

Инвеститорска група, ръководена от американския технологичен милиардер Илон Мъск, е подала оферта на стойност близо 100 млрд. долара за придобиване на контрол върху разработчика на ChatGPT - OpenAI.

Офертата на стойност 97,4 млрд. долара (около 94,4 млрд. евро) е била представена на борда на директорите на OpenAI в понеделник, съобщи адвокатът на Мъск Марк Тобероф пред Wall Street Journal.

Финансовото предложение е подкрепено и от компанията на Мъск за изкуствен интелект xAI, която би могла да се слее с OpenAI след сключването на сделката.

Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман обаче не е впечатлен от офертата.

„Не, благодаря, но ако искате, ние можем да купим Twitter за 9,74 млрд. долара“, написа той в онлайн платформата на Мъск X ( преди Twitter).

Мъск и Алтман са съоснователи на OpenAI от 2015 г., като първоначално организацията функционира като такава нестопанска цел. През 2019 г., след като Мъск напусна компанията, OpenAI обаче създаде търговско-ориентирано подразделение, привличайки инвестиции от технологични гиганти като Microsoft.

Алтман в момента работи по преструктурирането на компанията, за да отдели нестопанската част - тя обаче ще запази дял в новата търговска структура.

На този фон Мъск заведе редица съдебни искове - собственикът на Х твърди, че OpenAI е изоставила първоначалната си нестопанска мисия и че Алтман и Microsoft се опитват да монополизират развитието на изкуствения интелект.

През януари адвокатът на Мъск поиска от главните прокурори на Калифорния и Делауеър да се проведе открит процес по наддаване за активите на OpenAI, за да се определи тяхната реална стойност. Той твърди, че Алтман и ръководството може да занижават оценката на нестопанската организация, за да я придобият на по-ниска цена.

Какво следва за OpenAI?

OpenAI обяви, че исковете на Мъск са неоснователни, а нестопанската част ще получи пълната стойност на своя дял. Компанията публикува документи, според които самият Мъск в миналото е подкрепял прехода към търговски модел, но се е оттеглил, тъй като не е могъл да получи контрол върху OpenAI.

Според The Wall Street Journal OpenAI в момента води отделни преговори за набиране на до 40 милиарда долара, което може да увеличи пазарната ѝ стойност до 300 милиарда долара. Сред потенциалните инвеститори е и японският конгломерат SoftBank, който обмисля да вложи между 15 и 25 милиарда долара.

Не е ясно дали предложението на Мъск ще бъде сериозно разгледано от борда на OpenAI. Единственият сигурен факт е, че битката за контрола върху бъдещето на изкуствения интелект едва сега започва.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Тръмп и Стармър се споразумяха: САЩ премахват част от митата за Великобритания

Тръмп разхлабва митата в първото търговско споразумение с чужда страна

19:39 - 08.05.2025
Важно днес

Съдът отново пуска Васил Божков да пътува в чужбина, за да се лекува

Не е ясно кога и къде точно ще пътува Божков

19:15 - 08.05.2025
Важно днес

За първи път американец е начело на Католическата църква. Конклавът избра папа Лъв XIV

В първото си обръщение към католическия свят папа Лъв XIV призова за мир

19:14 - 08.05.2025
Важно днес

Управляващите и ДПС-Пеевски си избраха ръководства на два държавни контролни органа

Трима служители на ДАНС влизат в Бюрото за подслушване. Комисията за дискриминацията има нов председател

18:30 - 08.05.2025
Бизнес

48 германски корпорации се извиниха за възхода на нацизма

От "Дойче Банк" до BMW - компаниите излязоха с декларация по случай 80 години от края на Втората световна война

18:18 - 08.05.2025
Политика

"Алтернатива за Германия" вече не е екстремистка, а "подозрителна" организация

Германското разузнаване свали етикета от партията, докато тече съдебен спор

17:53 - 08.05.2025
Важно днес

Стачка блокира италиански летища на 9 май

Очакват се закъснения и отменени полети от Милано, Болоня, Венеция

17:29 - 08.05.2025
Политика

Имотен скандал беляза президентския вот в Полша

Консервативният кандидат Карол Навроцки е в центъра на съмнителна сделка

16:09 - 08.05.2025
Еврото - въпроси и отговори

Георги Стоев: Да не позволяваме чиновници да срутят доверието във въвеждането на еврото

Икономистът предлага мерки срещу административен произвол

15:23 - 08.05.2025