Той е само на 24 години и е инфлуенсър. Никога досега не е гласувал. Няма опит нито в политиката - дори казва, че не знае нищо за нея, нито в предприемачески среди. Но вече е избран за европейски депутат.
Става дума за Фидиас Панайоту - той е един от шестимата души, които Кипър изпраща в новия Европейски парламент. И заявява, че е готов да представлява страната си в Брюксел.
Ютубърът, който се яви на вота като независим кандидат, получи 19,4% от гласовете на избирателите и завърши на трето място. Той успя да изпревари кандидатите на крайнодясната партия "Елам" и на центристката "Дико" в окончателните резултати от вота в страната.
Победата му се оказа изненада за анализаторите в Кипър и нещо, което "не сме виждали никога досега", заяви политическият експерт Янис Маврис пред Кипърската информационна агенция (CNA)
Изненадан от резултата се оказа и самият Панайоту, който определи победата си като "чудо". В речта си след изборите той каза, че ще организира парти в своя чест и определи избирането си като "важен ден не само за Кипър, но вероятно и за целия свят".
Кой е Фидиас Панайоту?
24-годишният създател на съдържание има над 2,62 млн. абонати в YouTube. Той качва видеоклове на различни теми. От шеги - младежът се е снимал как се качва в обществен транспорт без да си купи билет - до влогове за пътувания и различни смахнати предизвикателства, като например това за 100 хил. долара, в което той и спътниците му се опитват да пътуват из Япония напълно безплатно.
Най-гледаният му клип в платформата има близо 14 млн. показавания и е посветен на "мисията му" да прегърне милиардера и собственик на Tesla Илон Мъск. Инфлуенсърът успява да се срещне с бизнесмена през януари 2023 г., след като прекарва месеци в опити да го пресрещне пред централата на X (бившия Twitter).
BREAKING🇨🇾
— Harry Theocharous (@TheocharousH) June 9, 2024
The man who hugged @elonmusk last year, is Cyprus’ new Member of the European Parliament.
Fidias Panayiotou, a 24 year-old independent candidate, managed to get almost 20% of the vote, beating many parties and left party AKEL lost a seat in EU parliament today.… pic.twitter.com/NEojEeCjqr
Панайоту обяви кандидатурата си за европейските избори в национален ефир, като се появи в тв предаване със сако, къси панталони и три вратовръзки. Още тогава той признава, че си няма и представа от политика или от Европейския съюз, но твърди, че е готов да се научи.
"Аз съм на 23 години и никога през живота си не съм гласувал и една вечер си помислих, че ако никога не гласувам и не се интересувам, на власт винаги ще бъдат същите загубеняци, и си казах "Стига!", обяви тогава той.
През април Панайоту официално влезе в битката за евродепутати и представи кандидатурата си.
"Чух някъде, че ако не си доволен от нещата около теб и искаш те да се променят, ти сам трябва да бъдеш промяната", посочва младежът.
Изборът му да се яви без партия зад себе си обяснява с това, че самият той няма партийни интереси, на които да "служи". По-късно обаче признава, че в миналото е подкрепял крайнодясната партия "Елам".
Още по време на предизборната кампания Панайоту казва, че целта му не е да бъде избран, а да мотивира младите хора да се включат в политиката.
Какво означава победата на инфлуенсъра?
24-годишният ютубър отдаде постигнатия резултат на силата на социалните мрежи.
"Това е може би първият случай, в който е избран напълно независим кандидат, без да е свързан с политическа партия, а със социалните мрежи като единствено оръжие и с нищо друго", коментира той и допълни, че резултатите от изборите трябва да предизвикат тревога сред останалите политически формации в страната.
Панайоту призова традиционните политици да оставят зад гърба си своите "конфликти" и да си спомнят, че служат на хората, а не на собствените си интереси. Малко след публикуването на данните от екзитполовете младежът пусна видеоклип в TikTok, в който обяви, че ще организира "най-голямото парти в историята на Кипър", и помоли последователите си да изберат локацията.
Предварителните социологически проучвания показваха, че инфлуенсърът ще получи подкрепа в изборите, но никой не очакваше, че ще се представи толкова добре и в действителност ще влезе в Европейския парламент. По време на двумесечната си предизборна кампания той се фокусира върху създаване на съдържание в социалните мрежи, агитираше младежи, но по същество не предлагаше никакви политически идеи и не заемаше позиции по никакви теми.
Изборният експерт Янис Маврис обяснява, че кандидатурата на Панайоту е привлякла до урните много хора, които иначе може би не биха гласували.
По думите му изборът на младежа продължава да "поставя под съмнение" традиционните политически партии в Кипър. При 100% обработени гласове либерално-консервативната партия "Disy" събра най-много подкрепа и запазва двете си места в ЕП. На второ място е комунистическата "Akel", която губи едно от двете места за евродепутати.
Това е първият път, в който крайнодясната партия "Елам", основана през 2008 г., печели място в Европейския парламент. Острата реторика на формацията срещу големия брой мигранти в Кипър изглежда е намерила почва сред избирателите, тъй като партията отчита ръст.