Отваряне за чужди туристи, инвестиране в събития от световен мащаб и работа с инфлуенсъри това е част от амбициозната програма на Саудитска Арабия за отваряне към западния свят.
Неофициалната информация е, че инфлуенсъри получават шест цифрени суми, за да посетят държавата.
Малцина от тях обаче разбират че си имат работа с режим.
От няколко месеца насам световните медии отразяват и критикуват комуникационната кампанията на правителството на Саудитска Арабия, което привлича инфлуенсъри от цял свят като туристи. Идеята е инфлуенсърите да създават визуално съдържание и да помогнат на репутацията на страната, силно накърнена след смъртта на журналиста Джамал Хашоги.
Не всички инфлуенсъри обаче са толкова отзивчиви. Супермоделът Емили Ратайковски потвърди, че е отказа промоционално пътуване до Саудитска Арабия.
В стори в Instagram, публикувано и в Twitter, Емили споделя, че би се радвала да посети Саудитска Арабия, но е трябвало “да откаже офертата”, тъй като подкрепя правата на жените, LGBTQI + общността и свободата на медиите.
"Надявам се на повече внимание към несправедливостите, които се случват там", казва тя.
Подобни платени промоционални пътувания не са рядкост, много туристически бордове по целия свят инвестират в маркетинг сред инфлуенсъри. Исландия например привлече едни от най-известните тенисисти като туристи след края на активния тенис сезон - Стефанос Циципас, Григор Димитров и Доминик Тийм произведоха снимки и видеа от исландската си ваканция, използвайки #visiticeland.
При Саудитска Арабия ситуацията не е толкова проста. Държавата отдавна има репутация на затворено място, което смята туризма за “неислямски”.
Убийството на журналиста на Washington Post Джамал Хашоги през октомври миналата година добави и множество остри морални въпроси.
Джамал Хашоги беше колумнист на Washington Post и голям критик на режима в Саудитска Арабия. От години живееше в Америка, като още в първите си текстове за медията казва, че се страхува за живота си. Хашоги отива в саудитското консулство в Истанбул на 2 октомври, за да получи документ, че е разведен. Отвън го чака бъдещата му съпругата, на която той е казал, че нищо лошо няма да му се случи на турска земя.
Впоследствие се разбира, че тялото му е разчленено и изнесено от сградата. В края на декември съд в Саудистка Арабия издаде 5 смъртни присъди във връзка с убийството на Хашоги. Присъдите могат да се обжалват. Като цяло вината беше хвърлена на службите, които са действали по самоинициатива.
Авторитарните режими често преследват политическите си противници извън границите на държавите, които управляват, какъвто е случаят с Хашоги в дипломатическата мисия на Рияд, пише в заключенията на доклада "Свободата по света" на „Фрийдъм хаус“ за 2018 г.
От една страна е ясно, че Саудитска Арабия трябва да опита да изчисти имиджа си след бруталното убийство на журналиста, от друга обаче работата с инфлуенсъри е доста повърхностен похват, имайки предвид естеството на проблема.
Саудитска Арабия има за цел да увеличи туризма до 30 милиона туристи годишно като част от програмата си Vision 2030, основната концепция на която е да се намали зависимостта на страната от петрола и да се промотира нацията като цяло.
Емили Ратайковски не е единственият инфлуенсър, който отхвърля оферта на саудитците. Моделът Теди Куинливан също публикува инстаграм стори, в което аргументира отказа си да посети страната на разноски на правителството.
Положението на Теди Куинливан е по-различно от това на Емили Ратайковски. За разлика от Емили, която е просто гореща звезда, Теди е американски трансджендър модел. Родена е в Бостън като момче, Теди сменя пола си на 16 години. Сега е на 25 години и е първият трансджендър модел на едни от най-скъпите брандове - Chanel, Louis Vuitton, Gucci, Redken и Maison Margiela.
Според един от най-влиятелните и критични профили що се отнася до света на модата Diet Prada инфлуенсърите получават 6 цифрени суми, за да се снимат и “тагнат” от Саудитска Арабия.
Diet Prada припомня и за ареста на активистката за права на жените Луджайн ал Хатхул през май 2018 г., както и че хомосексуалността е престъпление в Саудитска Арабия и се наказва със смърт.
В средата на декември в Рияд се проведе и супер скъп демонстративен турнир по тенис на чисто нов стадион. Наградният фонд на събитието беше 3 милиона долара. Организаторите бяха поканили топ тенисисти - Даниил Медведев, Стан Вавринка, Гаел Монфис, Фабио Фонини, Лука Пуй, Давид Гофен, Джон Иснър и Ян-Ленард Щруф. Черешката на тортата трябваше да е сблъсък между Рафаел Надал и Новак Джокович, но Надал обяви контузия.
Diriyah Arena е чисто ново съоръжение, построено специално за тазгодишната надпревара. Седмица преди това арената бе домакин на боксовия сблъсък в тежка категория между Антъни Джошуа и Анди Руис-младши.
Пак в Саудитска Арабия се проведе и грандиозният фестивал за електронна музика MDL Beast, в който участваха над 100 световно известни DJ от ранга на Дейвид Гета.
Отказите на Ратайковски и Теди Куинливан не са прецеденти. Преди тях рапърката Ники Минаж отмени концерта си в Саудитска Арабия, за да прояви солидарност към жените, LGBTобщността и свободата на словото. Ники Минаж трябваше да е хедлайнер на Световния фестивал в Джеда на 18 юли. Правозащитни организации обаче я призоваха да отмени концерта си заради рестриктивното законодателство в страната.
Естествено инфлуенсърите, които посещават Саудитска Арабия не виждат пълната картина на място. Много от тях нямат и общата култура, за да оценят ситуацията.
Инфлуенсърите се движат по лъскавата повърхност на Саудитска Арабия - срещи с млади саудитци, които се радват на живота и са отворени към западните ценности, а именно чантите на Louis Vuitton и Gucci. Сред темите им за разговор не е репресивният режим в страната.
По линия на “отварянето” си за западни туристи преди няколко месеца в Саудитска Арабия беше направена революционна крачка. Наред с туристическите визи, достъпни вече за 49 държави, абсолютната монархия в Рияд разреши и на несемейни двойки от чужбина да наемат общи хотелски стаи.
Все още обаче списък от правила, които туристите в Саудитска Арабия трябва да спазват, е достатъчно дълъг. Те трябва да се обличат скромно, да не показват привързаност на обществени места и да не пият алкохол. Също така е незаконно да се проявява съчувствие към Катар, да се практикуват хомосексуални действия, да се изповядва религия, различна от исляма, или да се правят коментари онлайн, които се подиграват или критикуват религията, саудитското кралско семейство, Саудитска Арабия или нейното ръководство.
Може би Саудитска Арабия наистина малко по малко се променя. През януари 2015 г. на жените беше разрешено да се кандидатират за избори на общински избори, а през 2017 г. им беше предоставено правото да шофират. С тези темпове срещата със западните демокрации ще е към 2155-та. В Инстаграм обаче никой не говори за политика.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: