„Искам да се извиня“: Васил Терзиев предлага закон за лустрацията и музей на комунизма

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Kандидатът за кмет на София Васил Терзиев, който упорито опитва да се разграничи от социалистическото минало на своите роднини, лансира идеята за създаване на закон за лустрацията и музей за комунистическия режим – от една страна, за да се „спре шантажът към определени хора“, а от друга да не се повтарят историите от миналото.

„Ще се обърна към политиците да приемат закон за лустрацията, за да спре шантажът към определени хора. Трябва да се криминализира и появяването на информация от досиета, която я няма в архива“, каза предприемачът, издигнат от „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и „Спаси София“ за кандидат за кмет на столицата, в ефира на bTV в неделя.

Терзиев, чиято кандидатура бе официално обявена по-рано тази седмица, досега се свързваше предимно с бизнес проектите си в IT сектора, като „Телерик“, а откакто прекрачи в света на политиката – и със социалистическото минало на свои роднини. Стана ясно, че баща му, чичо му и дядо му са били на високи постове в „Държавна сигурност“.

Васил Терзиев се разграничи от ДС-миналото на роднините си. Комунистическите репресии са "голямо престъпление и грях"

Освен закон за лустрацията, Терзиев лансира и идеята за създаването на музей за комунистическия режим, в който да бъдат разказвани истории на хората, пострадали от него. „Хората да знаят какво се е случило на пострадалите и никога да не се повтаря“, коментира той.

„Никой не се е извинил. Аз искам да се извиня. Да дам едно начало като потомък на хора, които са били от тези структури. Необходимо е да се осъзнае и направи“, заяви Терзиев.

Относно приоритетите си за развитието на София, той отново очерта фокуса върху детски градини, училища, тротоари, градска среда. Състоянието на тротоарите описа като „тук има - тук няма“, като според него са необходими около 1 милиард лева, за да се оправят.

Терзиев смята, че е възможно да бъдат изградени 30 детски градини за 4 години – бройката би могла да реши този проблем на София. Как би могло да се случи това? „Има инструменти. От разширяване до отчуждаване на терени. Работа с частни инвеститори. Има интерес и трябва да им се помогне, за да се реализира“, смята той.

Спорт

“Скандално поведение” и изненадваща загуба за ЦСКА

Огромна изненада в Първа лига

20:39 - 28.02.2026
Важно днес

Летището в Кувейт и хотел в Дубай са ударени, Иран обстрелва Израел и Катар

Ирански ракети са поразили две локации в централен Израел

17:27 - 28.02.2026
Важно днес

Reuters: Военният министър на Иран и командирът на Революционната гвардия са убити

Външният министър на Иран твърди, че аятолах Али Хаменей все още е жив

16:44 - 28.02.2026
Важно днес

Андрей Гюров: България не е страна в конфликта с Иран (обновена)

ГЕРБ и "Възраждане" се обидиха, че партиите не участват в Съвета по сигурността

15:28 - 28.02.2026
Кино и сериали

Истинската история от сериала Portobello: ТВ водещият, виновен до доказване на противното

HBO разказа историята на водещия от RAI Енцо Тортора, нарочен за член в Камората

13:27 - 28.02.2026
Важно днес

Lufthansa, Turkish Airlines и още компании спират полетите до Близкия изток

Qatar Airways временно спира да лети от и до Доха в Катар

12:48 - 28.02.2026
Важно днес

ПП номинира Велислав Величков за кандидат-депутат на Избори 2026

Юристът от "Правосъдие за всеки" ще влезе в листите на ППДБ

11:11 - 28.02.2026
Важно днес

Бойните кораби и самолети, които САЩ изпрати в Близкия изток преди ударите по Иран

Това е най-голямото струпване на военна сила от Ирак 2003 г.

10:33 - 28.02.2026