Избирането на актьора Дензъл Уошингтън за ролята на древния картагенски военачалник Ханибал в предстоящ филм по Netflix предизвиква полемика в Тунис. Картаген днес е на територията на страната и е смятан за родината на великия пълководец.
Според френския вестник Courrier International в медиите и в тунизийския парламент има оплаквания от представянето на картагенския генерал като цветнокож.
Ясин Мами, един от членовете на парламента, посочва, че Ханибал е роден през 247 г. пр.н.е. в Картаген, днес Тунис, и е бил от западноазиатски семитски произход.
"Съществува риск от фалшифициране на историята: трябва да заемем позиция по този въпрос", смята тунизийският политик.
Френскоезичният тунизийски вестник La Presse също публикува редакционна статия, в която се възразява срещу изобразяването на Ханибал като чернокож.
"Според тунизийците и много наблюдатели това е историческа грешка", пишат от изданието, цитирани от Variety.
Стигна и до реакция от страна на тунизийския министър на културата Хайет Кетат-Гуермази, която обаче изненада с по-различна позиция по въпроса. "Това е художествена измислица. Тяхно право [на Netflix] е да правят каквото си искат", казва тя, цитирана от френския вестник Le Monde.
От изказването ѝ става ясно още, че в момента текат преговори с Netflix за заснемане на поне част от филма в Тунис.
"Надявам се, че ще решат да заснемат поне част от филма тук и че това ще бъде оповестено. Искаме Тунис отново да се превърне в място, където се снимат чуждестранни филми", посочва Кетат-Гуермази.
Представители на Netflix все още не са отговорили на молбата за коментар на Variety.
Спорът в Тунис относно ролята на Уошингтън в ролята на Ханибал напомня за скандала, който предизвика в Египет през април изборът на британката Адел Джеймс. Тя се превъплъти в ролята на Клеопатра в драмата отново на Netflix - "Кралица Клеопатра".
Още преди премиерата си сериалът предизвика бурни спорове в Египет, като много египтяни осъдиха изобразяването на Клеопатра като цветнокожа жена.
Дискусията около продукцията беше изцяло фокусирана върху споровете дали Клеопатра изобщо е била цветнокожа "африканска кралица", тъй като според историците тя е последната царица от Птолемеите - гръкоезична династия. Египтяните се обидиха на това, че сериалът не следва историческите факти - въпреки че претендира да е в документалния жанр.
В крайна сметка „Кралица Клеопатра“ постигна "най-ниския възможен резултат, регистриран някога" в историята на Netflix като гледаемост, според Forbes.
Все още неозаглавеният филм за картагенския генерал ще бъде написан от Джон Логан, трикратен носител на "Оскар". Логан е сценарист на "Авиаторът" на Мартин Скорсезе, както и на "Гладиатор" на Ридли Скот.
Според официалната информация филмът е "базиран на реално съществувалия войн Ханибал, смятан за един от най-великите военачалници в историята. Филмът обхваща ключовите битки, които той води срещу Римската република по време на Втората пуническа война".
Сериалът за цветнокожата Клеопатра счупи рекорд... за най-ниска оценка от зрители
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: