"Къде отиват милиардите на ЕС": Германските медии следят протестите срещу Борисов Снимка: © ZDF

"Бойко Борисов се изправя пред все по-силни обвинения в корупция у дома. И това се случва в най-корумпираната страна на ЕС" - така германският журналист Андреас Клинер анонсира първата тема в специализираната новинарска емисия на ZDF "heute in Europa".

Обществената телевизия на Германия посвещава подробен репортаж на правителствената криза в България и на гражданските протести през последните две седмици. Акцентът, който екипът на Клинер поставя, е върху проблемът дали току-що договорените 29 млрд. евро финансов ресурс от ЕС за България ще се разпределят през "сигурни канали".

"От седмици той е поставен под натиск: Премиерът на България Борисов си тръгна от Европейския съвет към София, където парламентът дебатира вот на недоверие срещу него", посочват от ZDF. Репортажът напомня, че Борисов е управлява страната от 2009 г. с кратки прекъсвания.

"И настоящата му гражданско-националистическа коалиция е подложена на обвинения в корупция и в тесни връзки с олигархията. В неделя Борисов обясни, че и той е голям радетел на идеята, че отпускането на парите от ЕС трябва да свърже с принципите на правовата държава. У дома обаче хората отново правят опит да отстранят един от най-влиятелните политици и олигарси. Почетният председател на една от опозиционните партии искаше да направи частен плаж пред лятната си резиденция с помощта на сили за сигурност. Хората обаче не го позволиха и изпратиха протестна армада на брега", се казва в репортажа, който показва кадри от пробива на стотици протестиращи при имението на Ахмед Доган в парка "Росенец".

Правителството обаче не се отказва, посочва ZDF, и цитира председателя на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова: "Ние сме избрани и наша отговорност е да завършим мандата".

Протестиращите се боят, че това не променя много ситуацията и че в крайна сметка, парите от Брюксел няма да стигнат до хората. Повечето пари, казват те, ще влязат в джобовете на високопоставени лица, завършва репортажът от 22 юли.

Tagesschau на ARD също предава атмосферата от улиците в София:

"Викаме "Оставка", но всъщност искаме присъди. Искаме справедливост. Не искаме просто да избягат и да се оттеглят. Искаме справедливост за това, което ни причиниха в последните 10-15 години, дори повече", казва 29-годишен IT-специалист на име Тодор Попов пред репортера на Tagesschau.

Съмненията относно способността на правителството да създаде равни условия за достъп до финансирането от ЕС са водещ мотив и в тази статия на германската медия.

"Въпросът е за системата, за механизмите на злоупотребата с власт и за откраднатата държава. Ще протестираме и ще бъдем политически активни, докато не получим система, която наистина да гарантира върховенството на закона", казва един от протестиращите пред ARD. Цитиран е и председателят на "Да България" Христо Иванов, който казва: "Хората знаят, че сме част от европейската родина. Искаме да сме там. Искаме да сме равнопоставени и това означава равенство пред закона и равни гаранции, че парите, които нашите германски братя - ако мога да се изразя така - са готови да жертват в общата европейска къща, няма да бъдат откраднати".

Ден по-рано DPA публикува обширна статия, посветена на политическите сътресения в страната.

"Демонстрантите в България: "Държава като кочина", е заглавието й - цитат от жена, която авторите на репортажа срещат на протест пред Българската национална телевизия.

"Единственото централно искане на уличните протести, които продължават от 9 юли, е оставката на правителството и на главния прокурор. Всеки от участниците в протестите обаче има своя причина да е тук - от неефективната правосъдна система, през перманентното замърсяване на оклната среда, до мизерната поддръжка и ремонти на улиците и магистралите", пишат авторите.

Отбелязва се и инцидентът със студента Евгени Марчев, който беше бит и задържан заради участието си в протеста на 10 юли.

"Много млади хора протестират, но техните искания са политически, а не социални. Някои от тях учат в Западна Европа, но са се върнали у дома заради коронакризата. Сега обръщат повече внимание на проблемите", се казва в статията.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС разследва „SkinnyTok“ – тенденцията за екстремно отслабване в TikTok

TikTok е разследван по европейския закон за онлайн съдържание

19:24 - 20.05.2025
Живот

Жерар Депардийо отново се изправя пред съда – този път за побой над италиански папарак

След присъда за сексуален тормоз, Депардийо се изправя пред ново обвинение в Италия

18:15 - 20.05.2025
Важно днес

Джордже Симион твърди, че Франция се е намесила във вота и ще оспорва загубата в съда (Обновена)

Загубилите изведнъж заговориха за "чуждестранна намеса" във вота

17:40 - 20.05.2025
Важно днес

Верижна катастрофа предизвика сериозно задръстване на бул. "Цариградско шосе"

Инцидентът е станал около 16:30 часа. 

17:00 - 20.05.2025
Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Кино и сериали

"Улица Сезам" отива в Netflix, след като Тръмп спря парите обществени медии в САЩ

Предаването стартира през 1969 г.

14:58 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025