- Централната банка на Сирия е изпратила над 250 млн. долара, или почти 2 тона банкноти (по $100 и €500) в Москва като кешови плащания към руски банки в продължение на две години, разкрива Financial Times;
- Парите са били използвани за плащания на руската военна помощ, включително услуги от групата „Вагнер“, както и за луксозни придобивки от близки до Асад в Москва;
- През 2018 г. валутните резерви на Сирия са били „почти нулеви“, което принуждава режима да прави разплащания само в брой;
- Според САЩ, Асад и съпругата му Асма са изградили мрежа за контрол на международната помощ и са генерирали приходи от контрабанда, наркотици и горива.
Сваленият от власт сирийски президент Башар ал Асад е организирал операция за прехвърляне на огромни суми пари на Дамаск към Русия в периода 2018-2019 г.
Това се е случило в момент на парализиращи международни санкции за финансовата система на Сирия и изчерпани валутни резерви.
Общо 250 млн. долара са транспортирани със самолети до Москва в серия от полети. Смята се, че пратките с банкноти от по 100 долара и 500 евро са с общо тегло над 2 тона.
Тези действия, разкрити от Financial Times, хвърлят светлина върху начините, по които Асад и неговите приближени са успявали да избегнат санкциите и да осигурят бъдещето си след падането на режима.
Трансферите са правени към руски банки, които в момента са санкционирани заради войната в Украйна.
Основната им цел е разплащането за руската военна помощ за правителството на Асад и за използване на руски наемнически компании като "Вагнер". Русия имаше ключова роля за запазването на властта в Сирия след повече от десетилетна гражданска война.
В замяна на това тя става основен икономически партньор на Асад и получават достъп до стратегически ресурси. А Москва се оказва "пристан" за парите на сирийския режим. Част от тези средства са вкарвани в покупката на луксозни имоти в руската столица.
Между март 2018 г. и септември 2019 г. централната банка на Сирия е организирала 21 полета до московското летище Внуково. На борда на тези самолети са се намирали огромни суми в брой – общо $250 млн.
Преводите са направени към две руски банки – Russian Financial Corporation Bank (RFK) и TsMR Bank, контролирани от Кремъл. Освен че служат като посредници за прехвърляне на пари, руските банки са участвали и в доставки на военно оборудване за сирийското Министерство на отбраната.
FT цитират свой източник, запознат с данните от Сирийската централна банка, според когото валутните резерви са били почти изцяло изчерпани към 2018 г. Поради санкциите банката е трябвало да се разплаща само в брой. Купувала е пшеница от Русия и е давала пари за най-различни дейности - от услуги за печатане на банкноти до разплащания за отбрана от руските служби.
Вторият външен партньор на Асад - Иран - е помагал на режима, като създава схеми за изпращането на твърда валута към режима в Дамаск.
Една от тях е ливанска компания на име Hokoul SAL Offshore, контролирана от революционната гвардия на Иран и от "Хизбула". Най-близкият икономически съветник на Башар ал Асад е бил акционер в дружеството.
Първата дама на Сирия Асма ал Асад, която е бивш банкер в JP Morgan, също е използвала позцияита си, за да организира канали за международна помощ, от които режимът се е обогатявал. Това е в допълнение на каналите за генериране на приходи от престъпна дейност като трафик на наркотици и контрабанда на горива.
Прехвърлените средства в Русия са били използвани и за покупка на луксозни имоти. Още през 2019 г. Financial Times разкри, че семейството на Асад и неговите братовчеди са придобили над 20 апартамента в престижни московски райони, използвайки сложни корпоративни структури.
Един от ключовите играчи в тази схема е Мудалал Хури – сирийско-руски банкер, санкциониран от САЩ за улесняване на финансовите операции на режима. Хури е организирал и прехвърлянето на милиони долари от Сирия към Русия.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: