САЩ ще достави оръжия, Европа ще плати сметката – така изглежда новата формула, по която Доналд Тръмп се съгласи да продължи да подпомага Украйна.
Главен архитект на този план е правителството на Фридрих Мерц в Германия, подкрепено от генералния секретар на НАТО, Великобритания и още няколко северни държави. Франция е голямото изключение от тази сделка.
Важен е резултатът: Президентът на САЩ вече не блокира военната помощ за Киев, но и няма да разгневи хардлайнерите в идеологическото ядро около изолационистите в MAGA.
Какво точно ще получи Украйна?
В основата на договорката са американските системи за противовъздушна отбрана Patriot. Украйна се нуждае от високотехнологичните оръжия, за да се защитава от все по-масивните руски атаки с ракети и дронове по жилищни райони в страната.
Колко точно? Това остава под въпрос. При срещата си с Марк Рюте в понеделник Доналд Тръмп спомена за 17 пълни комплекта с ракети, установки и контролни елементи. Според него те са "готови за изпращане" от неназована западна държава и могат "много бързо да стигнат до бойното поле".
Един от тези комплекти се оценява на близо 1 млрд. евро, по данни на Spiegel.
Германската медия обаче говори за доста по-скромен мащаб на помощта като за начало - засега става дума за две ПВО-системи с възможност за още варианти за подкрепа.
Има два възможни сценария:
- САЩ да доставят Patriots от собствените си военни резерви или от ново производство директно на Украйна;
- Германия и съюзниците да предоставят собствени системи, които по-късно да бъдат заменени с американски доставки.
На този етап Берлин предпочита първия вариант, защото резервите ѝ от ПВО системи са ограничени.
Германия вече е предоставила на Украйна три комплекта Patriot от общо 12 налични в Бундесвера. Две от оставащите също са резервирани заради войната и са разположени за отбрана на полското летище Жешов, откъдето минава голяма част от оръжейните доставки за Киев.
Кой ще плати сметката?
Засега правителството на Фридрих Мерц води инициативата и е готово да покрие разхода за двете ПВО-системи.
Spiegel съобщава, че Норвегия също има интерес да финансира закупуването на трета единица Patriot.
Германският министър на отбраната Борис Писториус преговаря с коалиция от поддръжници на Украйна като Финландия, Канада, Швеция, Великобритания и Дания да се присъединят към предоставянето на средства за противовъздушната отбрана на страната.
"Правим го в наш собствен интерес. Това ще помогне на Украйна да се защитава от руската кампания за терор с бомбардировки. Това е единственият начин да увеличим натиска срещу Москва, така че най-после да започнат преговори за мир. И показваме, че сме способни да работим в една посока като партньори в сферата на политиката за сигурност", казва германският канцлер Фридрих Мерц по повод инициативата.
Междувременно Франция съзнателно се въздържа от участие в схемата поради няколко причини. Еманюел Макрон настоява на плана си за стратегическа независимост на европейската отбрана от САЩ, което означава инвестиции в собственото производство
Страната се бори и с много висок бюджетен дефицит и политически натиск за ограничаване на разходите. Големи оръжейни сделки, които не облагодетелстват френската индустрия, трудно ще минат през одобрение.
Мерц и Писториус се опитват да убедят Доналд Тръмп и Пийт Хегсет в ползите от тази сделка вече три месеца, без да влизат в конфронтация с него. Обидата от речта на Джей Ди Ванс по време на Мюнхенската конференция по сигурността е забравена. И от двете страни.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: