Как Германия успя да убеди Кремъл да разреши транспортирането на Алексей Навални за лечение в Берлин? Как Ангела Меркел постигна успех, без да моли публично Владимир Путин, без да създава впечатление за намеса във вътрешната политика на Русия и без да упражнява директен натиск?
Германският "Билд" поставя тези въпроси малко след като известният руски опозиционер беше приет в университетската болница "Шарите".
Версията, която медията лансира, е свързана с предполагаемата посредническа роля, изиграна от президента на Финландия Саули Нийнистьо в комуникацията между Берлин и Москва.
В петък Нийнистьо е провел "дълъг телефонен разговор" с руския си колега Владимир Путин, съобщава финландското обществено радио Yle. Двамата са обсъдили казуса с Алексей Навални и въпроса за организирането на здравните грижи за опозиционера.
"Попитах дали (Навални) не би могъл да се транспортира в Германия", казва президентът на Финландия в интервю за медията в събота.
Отговорът на Путин е бил, че "няма политически препятствия пред трансфера". От интервюто става ясно, че в същия ден Нийнистьо е говорил по телефона и с Ангела Меркел, и с естонския президент Керсти Калюлайд.
Яка Бизил: Човекът, който изпрати самолета за спасяването на Навални
В рамките на преговорите е обсъждана и кризата в Беларус и възможностите за успокояване на напрежението след оспорваните избори, съобщават Yle.
Финландският президент посочва, че не може да спекулира по въпроса дали разговорът му с Путин е изиграл решаваща роля за освобождаването на Алексей Навални от болницата в Омск след първоначалната съпротива на лекарите.
Саули Нийнистьо е един от малкото лидери в ЕС, които поддържат открит диалог с Путин по време на различни кризи. Хелзинки беше "неутралният терен", на който се проведе срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин през юли 2018 г.
"Подходът с финландския президент съвпада с този на германското правителство по казуса "Навални". Мотото на преговорите сякаш следва девиза: "Не ядосвайте Путин. Не създавайте впечатление за намеса". Това се отнася както за кризата в Беларус, така и за отровения Навални, който лежи в кома", коментира "Билд".
Медията обръща внимание, че трима представители на федералното правителство са сигнализирали публично за готовността на Германия да приеме Навални - това са канцлерът Ангела Меркел, външният министър Хайко Маас и вицеканцлерът и финансов министър Олаф Шолц.
Алексей Навални е приет в болница "Шарите" (обновена)
Публичната позиция на Берлин обаче не съдържаше директни призиви към Русия за освобождаване на Алексей Навални.
В събота германският президент Франк-Валтер Щайнмайер също взе отношение по случая, като изрази облекчение от факта, че Навални се лекува "в болница и от лекари, на които семейството има доверие".
Щайнмайер подчертава, че е важно да се отговори на въпроса за причината за "драматичното влошаване на здравословното състояние" на опозиционера.
"Надявам се, че всички, които могат да допринесат с нещо към изясняването на този въпрос, ще го направят наистина", казва още президентът на Германия.
За демокрацията: Светът лети напред, а дали българските олигарси го могат?
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: