Трима души, чакащи за трансплантация, получиха шанс за живот благодарение на донорска ситуация с органите на 73-годишен мъж.
Първата донорска ситуация у нас за тази година възниква на 29 януари, когато близки на изпадналия в мозъчна смърт човек взимат благородното решение да дарят органите му, съобщава Изпълнителна Агенция „Медицински надзор“.
Организацията е реализирана от медицински екип на многопрофилната болница в Силистра с координатор д-р Данчо Данаилов. След извършване на всички необходими дейности от медиците в Силистра, 73-годишният мъж е транспортиран в УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна.
На следващия ден по искане на „Медицински надзор“ и със съдействието на Министерството на здравеопазването и Министерството на отбраната, органите са транспортирани в УМБАЛ „Александровска“ и Военномедицинска академия с полет на военния самолет „Спартан”.
Така вечерта на 30 януари медицинските екипи на УМБАЛ „Александровска“ успешно трансплантират бъбреци на двама мъже – на 43 и 44 години. Междувременно лекари от ВМА успяват да трансплантират черен дроб на 53-годишен мъж. Всички те са били в списъци с чакащи за трансплантация.
Здравните власти поднасят искрени съболезнования към близките на 73-годишния мъж и изразяват благодарност и уважение за взетото благородно решение да спасят човешки животи.
Подобни донорски ситуации са рядкост. Осведомеността за донорството в България все още е много слаба.
В случая това, което прави впечатление, е възрастта на донора.
Според Министерството на здравеопазването, донор може да бъде всеки човек в състояние на медицински установена мозъчна смърт или всеки жив роднина. Условието е единствено донорът да няма тежки инфекциозни и онкологични заболявания.
При донорството приживе има няколко ключови момента:
- Донорът трябва да бъде роднина на нуждаещото се лице или да бъде във фактическо съжителство от минимум 2 години;
- Единствените органи, които биха могли да бъдат предмет на донорство приживе, са част от черен дроб, костен мозък и единия бъбрек.
В България са разрешени и кръстосаните донорства, които позволяват роднина на един пациент да дари орган на втори пациент, с когото е биологически съвместим. Междувременно роднина на втория пациент може да дари орган на първия.
Трансплантациите на 30 януари
Към момента реципиентите са в стабилно състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимациите на лечебните заведения.
По закон разходите за всички дейности, свързани с извършването на експлантацията, трансплантацията и последващото приемане на медикаменти, се поемат от държавата, тъй като донорството е безвъзмезден акт и според българското законодателство човешките органи, тъкани и клетки не могат да бъдат предмет на възмездна сделка.
Въпреки все по-често наблюдаващите се донорски ситуации, донорството все още не е широко разпространено у нас.
В листата за чакащи през 2023 г. са включени 859 пациенти, докато извършените трансплантации за изминалата година са едва 22.
Запознайте се с първата българка, която ще участва на Световните зимни игри за трансплантирани
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: