Какво е общото между възхода на Nvidia и страха за демокрацията?  Снимка: © Getty Images: Изпълнителният директор на Nvidia Дженсън Хуанг

Мощните полупроводници на Nvidia придобиват все по-голямо значение на фона на способността им да подхранват технологиите с изкуствен интелект. Търсенето на компонентите на компания се ускорява с бързи темпове, а покрай него и притесненията за устоите на демокрацията в бъдеще.

Какво е общото? Според някои законодатели в САЩ това е опасността тези напреднали технологии да попаднат в неподходящи ръце, които биха могли да ги впрегнат в разпространението на недемократични идеи или за разработване на автономни оръжия.

Притесненията идват на фона на бума на генеративния изкуствен интелект, макар че подемът на AI не е отсега. „Не мисля, че това е нещо, около което просто има еуфория“, посочи тази седмица анализаторът от Wedbush Securities Дан Айвс. Според него става дума за „четвърта индустриална революция в действие“, затова и опасенията за това кой как ще използва технологиите привлича все по-голямо внимание.

Финансовите постижения на Nvidia са особено показателни за тенденцията. Компанията заяви, че очаква приходите ѝ от продажби да достигнат около 11 млрд. долара за второто тримесечие, което с над 50% повече спрямо прогнозата за 7,15 млрд. долара на Wall Street. Айвс определя като „впечатляващо“.

Nvidia изуми инвеститори и анализатори, като през май отчете по-добра от очакваната печалба за първото тримесечие от над 2 млрд. долара и приходи от 7 млрд. долара.

Междувременно китайските AI компании напредват и това кара Вашингтон да предприема мерки, за да запази преднината си. Ето защо Министерството на търговията обмисля нови ограничения върху износа на такива чипове за Китай, съобщи The Wall Street Journal тази седмица. Мерките се очаква да ударят пряко Nvidia.

Миналата година компанията създаде специална версия на популярния за изкуствен интелект чип A100 – A800, така че да се вмести в параметрите и да може да се продава на китайския пазар съгласно изискванията на Министерството на търговията. Но задаващите се нови ограничения, за които се съобщава, че се обмислят от администрацията на Джо Байдън, ще ограничат дори тези продажби без лиценз.

Подобен ход би задълбочил продължаващото противопоставяне между правителствата на САЩ и Китай по отношение на продажбите на технологии между двете страни. През май китайското правителство забрани на „критичната информационна инфраструктура“ да купува продукти от американския производител на чипове за памет Micron, като заяви, че компанията представлява „сериозен риск за сигурността“. Тогава от Министерството на търговията на САЩ категорично се противопоставиха.

Американските ограничения върху продажбата на чипове с капацитет за изкуствен интелект на Китай пък са поредните такива и ще затруднят азиатската страна да не изостава от темповете на развитие на сектора. Макар че тамошните компании може да са запазили някои допълнителни усъвършенствани чипове или да прибягват до по-бавни полупроводници, по-нататъшните ограничения върху високоскоростните полупроводници биха могли да навредят на тяхната гъвкавост в AI надпреварата.

Американски ръководители предупредиха правителството на САЩ, че изкуствен интелект, създаден без подходящи предпазни мерки, може да бъде използван по нечестни начини. Идеята е, че AI моделите могат да бъдат проектирани по начин, който да затвърди дискриминацията по линия например на правоприлагащите органи, одобряване на жилища и заеми и др. Но те могат да се използват и за масово производство на убедителна пропаганда или дори за разработване на автономни оръжия, посочват експертите.

„Ако демократичната страна не е водеща по отношение на технологиите, а авторитарните сили излязат напред, ние излагаме на риск цялата демокрация и правата на човека“, заяви в наскоро в интервю за NBC Айлин Донахоу, бивш посланик на САЩ в Съвета по правата на човека на ООН, а сега изпълнителен директор на Глобалния инкубатор за цифрова политика към Станфордския университет.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Тече операция по изваждане на суперяхтата на Майк Линч, потънала край Сицилия

Разследващите се надяват да открият причините за трагедията, при която загинаха седем души

17:56 - 21.06.2025
Важно днес

300 пътници бяха блокирани в ръкав на летище „Васил Левски“ в продължение на час

СОФ Кънект прехвърли вината върху наземните оператори

16:45 - 21.06.2025
Спорт

Руски треньор обвини България в липса на демокрация. За Станка скандалите са “тъпотии”

През миналата олимпийска година борбата беше сред спортовете, донесли най-много медали на България

16:06 - 21.06.2025
Важно днес

Зеленски поиска съюзниците му да отделят по 0,25% от своя БВП за подпомагане на украинската оръжейна индустрия

Украйна планира да изнася военни технологии и да произвежда оръжия съвместно с европейски страни

16:00 - 21.06.2025
Важно днес

Катастрофа на магистрала "Струма", движението е затруднено

Движението в посока "Кулата" е само в изпреварващата лента

15:42 - 21.06.2025
Политика

Руслан Трад: Русия е първенец в хибридните операции, но Китай елегантно пренаписва истината - и ChatGPT помага

Китай използва изкуствения интелект, за да пренаписва реалността и това засяга и нас

12:55 - 21.06.2025
Важно днес

Българи в Израел отказват да се евакуират, ако не им се осигури директен полет Тел Авив - София

Към момента България не планира нова операция за евакуация на българи от Израел

12:53 - 21.06.2025
Политика

Доналд Тръмп с номинация за Нобелова награда за мир

Номинацията идва от Пакистан с похвали за ключовата роля на Тръмп в овладяването на конфликта с Индия. Ню Делхи отрича американският президент да е изиграл роля в процеса.

10:56 - 21.06.2025
Важно днес

Вучич тайно превъоръжавал сръбската армия заради “военен съюз” с участието на България

Сръбският президент обвини Косово, Хърватия, Албания и България в създаване на военен съюз, който е заплаха за Белград

09:48 - 21.06.2025