Съмнителна сделка на ВМЗ Сопот със сръбска компания за 10 млн. долара без получени каквито и да е доставки се превърна в повод за нова атака от ПП-ДБ към служебния кабинет и ГЕРБ.
Сделката е направена още през 2018 г., но доби популярност през септември 2021 г., когато Кирил Петков в качеството си на служебен министър на икономиката разкри скандала публично.
Държавната ВМЗ е платила авансово 10 млн. долара за покупка на оръжия от сръбски клиент, но стоката така и не е пристигнала в България, а парите не са върнати.
Документацията по сделката беше засекретена, но тогава Мая Манолова беше обявила, че разплащането е станало с нареждане на ниво министър на икономиката или премиер, а "изглежда някой от тях си е платил такса "спокойствие" с публични пари в посока Сърбия".
Три години по-късно - казусът отново се появи на дневен ред, този път заради политическия скандал около опита на Димитър Главчев да смени "в крачка" българската позиция в ООН за геноцида в Сребреница.
Сайтът BIRD, който публикува първи кореспонденцията между Главчев и българския посланик в ООН, лансира версията, че предполагаемият сръбски натиск върху ГЕРБ е минал по линия на конфликта на Бойко Борисов с наркотрафиканта Сретен Йосич.
Една от уликите в тази посока, според тяхната информация, може да е свързана със сделката-фантом на ВМЗ.
Това стана повод бившият премиер Николай Денков да поиска отговор от служебния министър на икономиката за това какви мерки са взети по въпроса за съмнителните сделки.
"Припомням, че Кирил Петков, като служебен министър на икономиката, сезира прокуратурата за тази сделка още през 2021 г. – резултат няма. По време на нашето правителство министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов официално поиска информация и съдействие от сръбския посланик в София – отново без резултат", казва Денков в своя позиция във Facebook.
"Извършена ли е доставката на договорените количества военна продукция със сръбската фирма? Има ли вече плащане към българските дружества по тази сделка?", пита още той.
Няколко часа по-рано BIRD показа договора между сръбската "ВИП Глобал" и българския завод, според който обект на продажбата са 1360 стари съветски противотанкови ракети "Конкурс".
Според изданието - още тогава цената им е била почти двойно завишена от обичайната търговска стойност на този тип боеприпаси. Скъпи или не - ракетите не са получени от ВМЗ, въпреки че плащането е направено през 2018.
По това време правителството се управлява от Бойко Борисов, а ВМЗ е на подчинение на министъра на икономиката Емил Караниколов през Държавната консолидационна компания.
Политическата връзка със Сърбия, според BIRD, e през скрития собственик на "ВИП Глобал", Милорад Пушица. Официално фирмата принадлежи на негов приближен сътрудник.
Пушица e член на управляващата партия в Сърбия и е "считан за приближен едновременно на сръбския президент Александър Вучич и на Сретан Йосич, който излежава 15 годишна присъда и скоро ще излезе на свобода", пише BIRD.
Според сайта "Фрогнюз", който описва същата схема преди 3 години, взетите от ВМЗ Сопот пари са свързани с неофициални данни за предполагаем подкуп, предаден от Йосич през 2002 г. на тогавашния главен секретар на МВР Бойко Борисов в замяна на полицейски чадър. Ако не е ясно дали парите са взети или не - ясно е, че Йосич не се спаси от екстрадиция в Нидерландия. Предполагаемото нарушено обещание се смята за повода за заплахата от Йосич срещу Борисов, заради която бившият премиер е охраняван от НСО и след слизането от власт.
BIRD напомнят и за изказвания на отстранения преди 11 години зам.-председател на ДПС Христо Бисеров - някогашен председател на анкетна комисия за разследване на евентуален "чадър" над Сретен Йосич през 2002 г. Бисеров беше обявил, че съществува разработка на име "Лале", по която криминален бос (Милчо Бонев - бай Миле) казал "Бойко взе парите" ден преди ареста на Йосич.
Бай Миле беше разстрелян показно в ресторант "Славия" от мъже в полицейски униформи през 2004 г., като според свидетелски показания атентатът е поръчан от обкръжението на Сретен Йосич. Делото за убийството така и не стигна до осъдителна присъда.
BIRD правят и още по-далечна връзка между случая с ВМЗ и Делян Пеевски, като цитират изтекли чатове на близкия до съпредседателя на ДПС адвокат Александър Ангелов и сърбин, близък до собственика на "ВИП Глобал". В чата от юни 2020 г. от "Саша Ангелов" се казва, че "скоро тук може да има промени, които не са добри" и се настоява за "предприемане на някои стъпки за завършване, защото след това може да е късно".
Разследващите журналисти твърдят, че това може да засяга именно сделката с ВМЗ Сопот, но от публикувания скрийншот не става ясно какъв е поводът за кореспонденцията.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: