Пекин цели да изпълни три нови мисии до Луната. Причината - изследователи са открили нов лунен минерал, който може да се превърне в енергиен източник, съобщава Bloomberg.
Космическата надпревара между Китай и САЩ се засилва, след като в събота бе обявено, че азиатската страна е получила "зелена светлина" да изстреля три орбитални апарата към Луната в рамките на следващите десет години.
Това стана ясно ден, след като държавната медия Global Times съобщи, че Китай се е превърнал в третата държава, открила новият лунен минерал Changesite-(Y). Мисията им Chang'e-5 извлече проби от лунната повърхност през 2020 година, като в тях бе открит "фосфорен минерал в колонен кристал". Той съдържа хелий-3, който има потенциала да се превърне в бъдещ източник на енергия.
Откритието най-вероятно ще повиши усилията на САЩ, които правят сериозни стъпки към това да пратят човек обратно на спътника на Земята. Американската ракета "Артемис 1" трябваше да бъде изстреляна в края на август, но две след две отлагания се очаква третият опит да дойде най-рано в последните дни на септември.
Следващият опит за изстрелване на "Artemis 1" ще е най-рано в края на септември
Добивът на подобни минерали може да се превърне в поредния източник на напрежение между страните, тъй като НАСА също изследва южния полюс на Луната, където Китай планира да изгради изследователска станция съвместно с Русия.
"Аполо 11" беше първата мисия, която събра проби от друго космическо тяло освен Земята през юли 1969 година, когато при приземяването си върна около 22 килограма частици от лунната повърхност.
Пекин полага все повече усилия в изследването на Космоса, като изгради космическа станция, изстрелят редица мисии за събиране на проби от Луната и постави марсохода Zhurong на Марс по-рано през годината.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: