Депутатите гласуваха състава на 24-те постоянни комисии в 47-ото Народно събрание.

„Продължаваме промяната“ пое председателството на най-много от тях. Правната ще бъде ръководена от юриста от Велико Търново Милен Матеев, а здравната ще е с председател коремния хирург Антон Тонев. Външната комисия, тези за регионалната политика и за туризма също са за партията на Кирил Петков и Асен Василев.

Любомир Каримански от ИТН е избран за председател на Комисията по финанси, Тошко Йорданов ще ръководи тази по култура и медии, а Пламен Абровски - по земеделието.

За БСП са комисиите по отбрана, образование, спорт, околна среда, транспорт, въпросите на Европейския съюз.

„Демократична България“ поема Комисията по икономика чрез председателя Мартин Димитров, по вътрешната сигурност и въпросите за българите зад граница.

Подборът на членовете на някои комисии доведе до атаки от страна на опозицията към управляващите, тъй като според тях 4-партийната коалиция предложила на останалите три партии неподходящи и малко на брой комисии, и то „без да се консултират с нас“ (ГЕРБ). 

Хамид Хамид от ДПС заяви, че партията му получила Комисията по труда и социалната политика, но отказала, а за ГЕРБ-СДС било предложено председателското място в тази по вероизповеданията. Тома Биков заяви, че приемат, „за да не обидят хората“, но после стана ясно, че комисията е за ИТН.

„Възраждане“ получили Комисията по спорта, където председател трябвало да е шампионката по шахмат Цвета Галунова, но председателят Костадин Костадинов обяви, че ще я предложат като зам.-председател. 

„Възраждане“ предложиха лидера си Костадинов за председател на Комисията по политиките за българите в чужбина, но кандидатурата не беше приета след скандал между председателя на най-малката партия в НС и представители на "Демократична България". За председател бе избрана Антоанета Цонева от ДБ.

Скандал имаше и между членовете на ИТН и ДБ, които са част от управляващото мнозинство. Иво Атанасов от „Има такъв народ“ изрази лична позиция, като се възпротиви срещу избирането на съпредседателя на „Демократична България“ Атанас Атанасов за председател на Комисията по вътрешна сигурност. Ген. Атанасов, който е зам.-председател на парламента, заяви, че няма да си направи отвод.

Изборът на Атанас Атанасов начело на Вътрешната комисия вби клин между ИТН и ДБ

Комисиите и техните членове са:

Комисия по бюджет и финанси: 23 депутати – 6 от ПП, 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 3 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“.

ПП: Венко Сабрутев (зам.-председател), Ивайло Шотев, Пламен Шалъфов, Андрей Гюров, Искрен Митев, Венеция Нецова-Ангова

ГЕРБ-СДС: Кирил Ананаиев (зам.-председател), Делян Добрев, Теменужка Петрова, Красимир Вълчев, Ирена Димова, Александър Иванов

ДПС: Йордан Цонев (зам.-председател), Петър Чобанов и Байрам Байрам

БСП: Румен Гечев (зам.-председател), Владимир Маринов, Благовест Кирилов

ИТН: Любомир Каримански (председател), Кирил Симеонов

ДБ: Владислав Панев, Георги Ганев

„Възраждане“: Цончо Ганев

Комисия по правни въпроси: 23 депутати – 6 от ПП, 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 3 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ, 1 от „Възраждане“

ПП: Милен Матеев (председател), Петър Кьосев, Петър Куленски, Стойо Стоев, Димитър Гочев, Мирослав Иванов

ГЕРБ-СДС: Ана Александрова (зам.-председател), Бранимир Балачев, Екатерина Захариева, Стефан Мирев, Дани Каназирева и Николина Ангелкова

ДПС: Хамид Хамид, Гюнер Ахмед, Цветан Енчев

БСП: Филип Попов (зам.-председател), Крум Зарков, Явор Божанков

ИТН: Ива Митева, Андрей Михайлов (зам.-председател),

ДБ: Атанас Славов (зам.-председател), Христо Иванов

„Възраждане“: Петър Петров

Комисия по икономическа политика и иновации: 21 депутати – 6 от ПП, 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Александър Ракшиев (зам.-председател), Искрен Митев, Деница Симеонова, Михал Камбарев, Виктор Насев, Венеция Нецова-Ангова

ГЕРБ-СДС: Александър Иванов (зам.-председател), Томислав Дончев, Жечо Станков, Десислава Трифонова, Румен Христов

ДПС: Йордан Цонев, Адлен Шевкет (зам.-председател), Небие Кабак

БСП: Петър Кънев (зам.-председател), Румен Гечев

ИТН: Иво Атанасов, Снежанка Траянска

ДБ: Мартин Димитров (председател), Петър Маринов

„Възраждане“: Стоян Паслаков

Комисия по енергетика: 21 депутати – 6 от ПП, 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Радослав Рибарски (председател), Владимир Табутов, Венко Сабрутев, Николай Ангов, Иван Манев, Васил Стефанов

ГЕРБ-СДС: Делян Добрев (зам.-председател), Теменужка Петкова, Жечо Станков, Александър Ненков и Росица Кирова

ДПС: Рамадан Аталай (зам.-председател), Фатме Рамадан, Станислав Анастасов

БСП: Драгомир Стойнев, Емил Георгиев

ИТН: Тихомир Тенев (зам.-председател), Момчил Иванов

ДБ: Владислав Панев, Ивайло Мирчев (зам.-председател)

„Възраждане“: Искра Михайлова

Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление: 21 депутати – 6 от ПП, 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Настимир Ананиев (председател), Йордан Терзийски (зам.-председател), Юлия Иванова, Богомил Петков, Лозко Лозев, Димитър Ташев

ГЕРБ-СДС: Петя Аврамова (зам.-председател), Николай Нанков, Александър Ненков, Младен Шишков и Иван Тотев

ДПС: Халил Летифов, Ешреф Ешреф, Цветан Енчев (зам.-председател)

БСП: Борислав Гуцанов, Манол Генов

ИТН: Снежанка Траянска, Георги Георгиев (зам.-председател)

ДБ: Зарко Маринов (не се възползват от втори депутат)

„Възраждане“: Елена Гунчева

Комисия по външна политика: 17 депутати - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Венцислава Любенова (председател), Атанас Михнев (зам.-председател), Радослав Василев, Александра Корчева, Борислав Антонов

ГЕРБ-СДС: Екатерина Захариева (зам.-председател), Даниел Митов, Гюнай Хюсмен, Павел Христов

ДПС: Имрен Мехмедова, Станислав Анастасов (зам.-председател)

БСП: Кристиян Вигенин, Георги Михайлов

ИТН: Виктория Василева, Тошко Йорданов

ДБ: Стоян Михалев

„Възраждане“: Ангел Георгиев (зам.-председател)

Комисия по въпросите на Европейския съюз: 17 депутати – 5 от ПП, 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Деница Симеонова (зам.-председател), Александра Милчова, Снежана Апостолова, Екатерина Димитрушова, Гергана Ганева

ГЕРБ-СДС: Томислав Дончев (зам.-председател), Деница Николова, Христо Гаджев, Десислава Трифонова

ДПС: Ализан Яхова, Марио Рангелов (зам.-председател)

БСП: Драгомир Стойнев (председател), Кристиян Вигенин

ИТН: Силви Кирилов, Станислав Балабанов

ДБ: Христо Иванов

„Възраждане“: Стоян Таслаков (зам.-председател)

Комисия по отбрана: 17 депутати – 5 от ПП, 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Благовест Белев (зам.-председател), Юрий Козлов, Радослав Рибарски, Христо Симеонов, Виктор Насър

ГЕРБ-СДС: Христо Гаджев (зам.-председател), Младен Маринов, Ивелин Иванов, Димитър Иванов

ДПС: Елхан Кълков, Джелхан Ибрямов

БСП: Атанас Зафиров (председател), Петър Кънев

ИТН: Александър Александров (зам.-председател), Светлин Стоянов

ДБ: Атанас Славов

„Възраждане“: Николай Дренчев (зам.-председател)

Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред: 21 депутати – 6 от ПП, 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Рена Стефанова (зам.-председател), Калин Иванов, Юрий Козлов, Николай Ангов, Инна Иванова, Калоян Икономов

ГЕРБ-СДС: Христо Терзийски (зам.-председател), Младен Маринов, Маноил Манев, Ивелин Иванов, Радомир Чолаков

ДПС: Мустафа Карадайъ, Ахмед Ахмедов, Гюнер Ахмед

БСП: Крум Зарков, Бойко Клечков (зам.-председател)

ИТН: Николай Радулов (зам.-председател), Виктория Василева

ДБ: Атанас Атанасов (председател), Ивайло Мирчев

„Възраждане“: Петър Петров

Комисия по контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на СРС и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения: 14 депутати – по двама от всяка ПГ, председателството е на ротационен принцип

ПП: Калоян Икономов (ротационен председател), Ивайло Шотев

ГЕРБ-СДС: Десислава Атанасова (ротационен председател), Христо Терзийски

ДПС: Хамид Хамид (ротационен председател), Илхан К.

БСП: Атанас Зафиров, Филип Попов (ротационен председател)

ИТН: Николай Радулов (ротационен председател), Светлин Стоянов

ДБ: Иван Димитров (ротационен председател), Атанас Атанасов

„Възраждане“: Николай Дренчев (ротационен председател), Георги Георгиев

Комисия по земеделието, храните и горите: 21 депутати – 6 от ПП, 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Росен Костурков (зам.-председател), Марин Шишев, Татяна Султанова, Иван Манев, Стоян Георгиев, Александър Дунчев

ГЕРБ-СДС: Десислава Танева (зам.-председател), Румен Христов, Ирена Димова, Мария Белова, Георги Станков

ДПС: Ализан Яхова (зам.-председател), Емрен Мехмедова, Димитър Аврамов

БСП: Владимир Маринов, Веска Ненчева

ИТН: Пламен Абровски (председател), Златомира Карагеоргиева

ДБ: Зорница Стратиева, Зарко Маринов

„Възраждане“: Даниел Петров (зам.-председател)

Комисия по труда и социалната политика: 23 депутати – 6 от ПП, 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 3 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Искрен Арабаджиев (председател), Александра Корчева, Радослав Василев, Калина Георгиева, Лозко Лозев

ГЕРБ-СДС: Деница Сачева (зам.-председател), Илияна Жекова, Иван Червенков, Красен Кръстев, Валери Лъчовски, Асен Балтов

ДПС: Хасан Адемов (зам.-председател), Адлен Шевкет, Севим Али

БСП: Вяра Емилова, Момчил Ненов, Мая Димитрова (зам.-председател)

ИТН: Момчил Иванов, Александър Александров

ДБ: Елисавета Белобрадова (зам.-председател), Георги Ганев

„Възраждане“: Георги Георгиев

Комисия по образованието и науката: 21 депутати – 6 от ПП, 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Христо Петров (зам.-председател), Христо Симеонов, Антония Димитрова, Цветелина Симеонова, Антон Тонев, Росен Костурков

ГЕРБ-СДС: Красимир Вълчев (зам.-председател), Петър Николов, Михаил Илиев, Костадин Ангелов, Деница Сачева

ДПС: Мукаддес Налбант, Мюмюн Мюмюн, Петър Чобанов (зам.-председател)

БСП: Ирена Анастасова (председател), Веска Ненчева

ИТН: Пламен Николов (зам.-председател), Андрей Чорбанов

ДБ: Елисавета Белобрадова

„Възраждане“: Костадин Костадинов

Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта: 17 депутати – 5 от ПП, 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Инна Иванова (зам.-председател), Мирослав Иванов, Йордан Терзийски, Петър Куленски, Георги Коздейков

ГЕРБ-СДС: Красен Кралев (зам.-председател), Стефан Апостолов, Иван Червенков, Илияна Жекова

ДПС: Севим Али, Сезгин Мехмед (зам.-председател)

БСП: Иван Ченчев (председател), Иван Петков

ИТН: Александър Тодоров, Венцислав Петков

ДБ: Васил Зашкев

„Възраждане“: Цвета Галунова (зам.-председател)

Комисия по здравеопазването: 21 депутати – 6 от ПП, 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Антон Тонев (председател), Йорданка Костадинова, Милко Пенев, Галина Георгиева, Стоил Стоилов, Стойо Стоев

ГЕРБ-СДС: Костадин Ангелов (зам.-председател), Асен Балтов, Лъчезар Иванов, Красимир Събев, Валери Лъчовски

ДПС: Юсеин Вейселов, Хасан Адемов, Джевдет Чакъров (зам.-председател)

БСП: Георги Михайлов (зам.-председател), Илиян Йончев

ИТН: Ивайло Христов, Силви Кирилов

ДБ: Александър Симидчиев (зам.-председател)

„Възраждане“: Елена Гунчева

Комисия по околната среда и водите: 23 депутати – 6 от ПП, 6 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 3 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Татяна Султанова-Сивева (зам.-председател), Владимир Табутов, Мирослава Петрова, Цветелина Симеонова, Александър Дунчев, Александър Ракшиев

ГЕРБ-СДС: Младен Шишков (зам.-председател), Стефан Шилев, Евгения Алексиева, Славена Точева, Десислава Танева, Николай Нанков

ДПС: Джевдет Чакъров, Фатме Рамадан, Ерджан Ебатин (зам.-председател)

БСП: Манол Генов (председател), Явор Божанков, Емил Георгиев

ИТН: Иво Атанасов (зам.-председател), Пламен Абровски

ДБ: Зорница Стратиева

„Възраждане“: Иво Русчев

Комисия по транспорт и съобщения: 21 депутати – 6 от ПП, 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Георги Гвоздейков (зам.-председател), Благовест Белев, Калин Иванов, Стоян Георгиев, Борислав Антонов, Настимир Ананиев

ГЕРБ-СДС: Росен Желязков (зам.-председател), Константин Стойков, Петя Аврамова, Красен Кръстев, Стефан Мирев

ДПС: Павлин Кръстев, Сезгин Мехмед, Халил Летифов (зам.-председател)

БСП: Борислав Гуцанов (председател), Георги Свиленски

ИТН: Златомира Карагеоргиева, Венцислав Петков

ДБ: Мартин Димитров

„Възраждане“: Никола Димитров

Комисия по електронно управление и информационни технологии: 21 депутати – 6 от ПП, 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Стоил Стоилов (зам.-председател), Георги Стамов, Йордан Маджунков, Атанас Михнев, Александра Милчева, Младен Запрянов

ГЕРБ-СДС: Михаил Илиев (зам.-председател), Росен Желязков, Павел Христов, Иван Тотев, Димитър Иванов

ДПС: Павлин Кръстев, Александър Несторов, Мюмюн Мюмюн (зам.-председател)

БСП: Благовест Кирилов (зам.-председател), Иван Ганчев

ИТН: Кирил Симеонов (председател), Любомир Каримански

ДБ: Петър Маринов

„Възраждане“: Никола Димитров

Комисия по културата и медиите: 21 депутати – 6 от ПП, 5 от ГЕРБ-СДС, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Гергана Данева (зам.-председател), Петър Миланов, Марин Шишев, Христо Петров, Антония Димитрова, Мирослава Петрова

ГЕРБ-СДС: Тома Биков (зам.-председател), Стефан Шилев, Славена Точева, Петър Николов, Димитър Николов

ДПС: Мукаддес Налбант, Юсеин Вайселов, Ерджан Ебатин

БСП: Иван Ченчев, Александър Симов (зам.-председател)

ИТН: Тошко Йорданов (председател), Ива Митева

ДБ: Стоян Михалев (зам.-председател), Антоанета Цонева

„Възраждане“: Цвета Галунова

Комисия за прякото участие на гражданите: 17 депутати – 5 от ПП, 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Юлия Иванова (зам.-председател), Йорданка Костадинова, Венцислава Любенова, Милко Пенев

ГЕРБ-СДС: Дани Каназирева (зам.-председател), Бранимир Балачев, Костадин Стойков, Георги Станков

ДПС: Хайри Садъков, Ихсан Хакъ

БСП: Бойко Клечков, Ирена Анастасова

ИТН: Станислав Балабанов (председател), Александър Тодоров

ДБ: Александър Симидчиев

„Възраждане“: Искра Михайлова

Комисия по правата на човека и вероизповеданията: 17 депутати – 5 от ПП, 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Васил Стефанов (зам.-председател), Петър Миланов, Петър Кьосев, Екатерина Димитрушева

ГЕРБ-СДС: Радомир Чолаков (зам.-председател), Гюнай Хюсмен, Красимир Събев, Евгения Алексиева

ДПС: Хайри Садъков, Джейхан Ибрямов (зам.-председател)

БСП: Иван Петков (зам.-председател), Иван Ганчев

ИТН: Андрей Чорбанов (председател), Иван Клисурски

ДБ: Зарко Маринов (оттеглен, впоследствие ще предложат нов член)

„Възраждане“: Ангел Георгиев

Комисия по политиките за българите извън страната: 17 депутати – 5 от ПП, 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Пламен Шалъфов (зам.-председател), Младен Запрянов, Андрей Гюров, Илин Димитров, Йордан Маджунков

ГЕРБ-СДС: Илтер Бейзатов (зам.-председател), Лъчезар Иванов, Мария Белова, Деница Николова

ДПС: Ахмед Ахмедов, Байрам Байрам (зам.-председател)

БСП: Момчил Ненов, Александър Симов

ИТН: Танер Кадир Тюркоглу, Пламен Николов

ДБ: Антоанета Цонева (председател)

„Възраждане“: Костадин Костадинов (предложен за председател, но кандидатурата не беше приета)

Комисия по превенция и противодействие на корупцията: 17 депутати – 5 от ПП, 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Михал Камбарев (председател), Константин Бачийски, Искрен Арабаджиев, Димитър Гочев, Ирена Стефанова

ГЕРБ-СДС: Даниел Митов (зам.-председател), Маноил Манев, Тома Биков, Ана Александрова

ДПС: Ихсан Хакъ, Александър Нестеров

БСП: Мая Димитрова, Илиян Йончев

ИТН: Георги Георгиев (зам.-председател), Андрей Михайлов

ДБ: Иван Димитров (зам.-председател)

„Възраждане“: Иво Русчев

Комисия по туризъм: 17 депутати – 5 от ПП, 4 от ГЕРБ-СДС, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от „Възраждане“

ПП: Илин Димитров (председател), Снежана Апостолова (зам.-председател), Димитър Ташев, Георги Стамов, Богомил Петков

ГЕРБ-СДС: Николина Ангелкова (зам.-председател), Любен Дилов, Димитър Николов, Красен Кралев

ДПС: Небие Кабак, Рамадан Аталай

БСП: Вяра Емилова (зам.-председател), Георги Свиленски

ИТН: Ивайло Христов, Иван Клисурски

ДБ: Васил Зашкев

„Възраждане“: Цончо Ганев (зам.-председател)



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

всичко от деня

Шеф Андре Токев влиза в затвора за 7 месеца

Готвачът е сключил споразумение с прокуратурата по делото за шофиране в нетрезво състояние

"Булсатком" пуска BBC Еarth за първи път в България

За всеки активиран ТВ пакет ГЛОБУС компанията ще дарява средства за Фондация "Заедно в час"

Цацаров се връща във Върховната касационна прокуратура, която го проверява

ВКП вече извършва проверка срещу него, изискала е информация от ДАНС

7 души са били подслушвани незаконно у нас през 2021 г.

141 от проверките са свързани с протестите, не е ясно дали подслушваните са сред тях

Над 43% от изследваните тестове на Центъра по заразни болести са с "Омикрон"

Това е поредната серия от данни, показваща 227 нови случая на щама, който вече е в 18 области

"Изгубената дъщеря": Долу митът за перфектната майка

Дебютът на Маги Джиленхол е с невероятната Оливия Колман в главната роля

Стоян Денчев и "брандът България" - от павилиона на Експо 2020 в Дубай до Летище София

Бившият ректор на УниБИТ започва да навлиза и в управлението на туризма

Видеоигрите могат да бъдат полезни: EndeavorRX е официално лекарство, тества се и срещу "Covid-мъгла"

Играта е помогнала на стотици деца, страдащи от синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност

Теленор вдига цените на договорите с 3,3% от февруари

А1 още не са обявили дали ще правят индексация само за 2021 г.