Водим се най-изследваното поколение.
Колко харчим, какво ни разстройва, какво ни ентусиазира, кои са най-големите ни пороци и най-изразените ни навици.
Родените между 1997 и 2012 г. поемаме властта в буквалния и в преносния смисъл, сочат анкетите с фокус - Gen Z.
Ние сме момчетата и момичетата, които ще бъдат двигателите на икономиката, културата и националните постижения в следващите три десетилетия. В България сме близо 1 млн. души. По изчисления на McKinsey до 2025 година ние ще сме 27% от работната сила в световен мащаб.
Gen Z сме тези, които имаме възможността да чупим клишета без притеснение, докато едновременно променяме света. Буквално. Компании, инвеститори и цели правителства променят политиките си спрямо нас.
Създадохме от един албум, чиято корица се състоеше единствено от думата "brat", тотален хайп, завладял лятото и облякъл в неоново зелено.
Диктуването на международните тенденции обаче върви с постоянното чувство за несъвършенство, частична липса на самочувствие и в край на сметка несигурност в самите нас.
Ние сме визуално поколение. По външния вид посрещаме и по него изпращаме.
Вероятно и на това се дължи системната смяна на козметични марки и продукти, които опитваме.
Подходът на gen Z към грижата за кожата се характеризира с експериментиране, персонализиране, но и силен интерес към науката за красотата.
Поколение Z пренаписва правилата на рекламата, разкрива, изследване на Archrival - агенция, специализирана в изследване на младежката култура.
През последните няколко десетилетия маркетолозите бяха обсебени от така нар. „потребителска фуния“, в която пазаруването в интернет или офлайн беше линейно. Този предварително определен път към покупката следваше конвенционалните етапи: осведоменост, интерес, желание и действие. Но потребителската "фуния" е създадена за стария свят - а поколението Z вече не живее в него.
Ние израстваме с коренно различни приоритети, влияния и технологии от предишните, което води до неминуемо размиване на пътя към покупката. Нашият основен пазар - социалните медии - източник на забавление и социализация, но и на обучение и информираност.
Днес "общност, вдъхновение, отношение на бранда" са трите думи, които онагледяват критериите ни, когато дойде дума за покупка на козметични продукти.
На практика тенденциите в грижата за кожата сред милениалите и Gen Z отразяват по-широки обществени промени - от начина, по който консумираме информация, до колективното ни разбиране за здраве и красотата. Докато милениалите изтъкват значението на грижата и превенцията, ние не спираме да експериментираме, разбира се, без да забравяме колко важна е да вземем информирано решение, що се отнася до здравето на кожата.
Много марки създават продукти специално за нас. Такъв пример е ETAT PUR на френската дермокозметична компания NAOS, в който са Bioderma – с най-известната мицеларна вода в света и Esthederm.
И това не е просто маркетингов трик, а съвсем различна философия, която проповядва минимализъм и даване на кожата само и единствено на онова, от което тя наистина се нуждае.
Чисти активни молекули за таргетирано третиране на несъвършенства – прекомерно омазняване, пъпки и черни точки, зачервявания, първи бръчки. Без парфюм и без изкуствени оцветители, и разбира се – made in France.
Идеята на ETAT PUR е да разделяме ежедневната грижа от активните съставки, предотвратявайки свръхтретирането.
За разлика от родителите си, ние от поколението Gen Z сме родени в комерсиално изобилие.
Количеството обаче не винаги компенсира качеството.
Когато ETAT PUR излиза на пазара, марката следва две допълващи се линии – от една страна да подкрепя механизмите на кожата по естествен начин, а от друга – да третира конкретните проблеми, където и колкото е необходимо.
Продуктите за ежедневна грижа са създадени изцяло на принципа на екобиологията, уважавайки състава и функциите на кожата и използвайки биомиметични съставки, които ги копират или наподобяват.
Това е особено важно за всички, които се стремят да използват възможно най-изчистените козметични продуктите за строго индивидуалните си видове кожа.
Gen Z са информирано поколение. Те знаят и обсъждат съставки като Ниацинамид, Ретинол, Салицилова киселина, Хиалуронова киселина и Пептиди.
Затова и на всяка опаковка продукт на ETAT PUR ще видите QR код за сканиране - Ask Naos. Специален сайт на компанията майка, който разкрива състава на формулите на всички продукти, котио предлагат на пазара. Слоганът е "Имате право да знаете какво нанасяте въху кожата си".
Първата и най-важната стъпка към правилното третиране на кожата обаче е нейното познаване.
Когато правим неинформиран избор или се изгубим тотално в потока от информация, сме по-склонни да взимаме продукти, базирани на обещания, послания и опаковки.
Извън ежедневната грижа от почистване и хидратация, всеки от нас има много специфични кожни нужди и е важно да разбере какви са те и избере продукти, конкретно отговарящи на тях.
Още нещо, което ETAT PUR разработва е лесната онлайн диагностика на кожата, чрез която всеки може да се ориентира кои продукти са най-оптимални за неговата кожа. Линк към диагностиката на кожата може да откриете тук.
Gen Z харесва марките да имат каузи, а не просто да печелят - както казахме по-рано важно е, "отношението на бранда" към света около нас.
Подобно на собственика на "Патагония", който обяви, че възнамерява да остави фирмата си на планетата, основателят на Naos Жан-Ноел Торел също прехвърли бизнеса си на фондация, която вече притежава цялата компания. Тя си е поставила за цел да работи за личното щастие и развитие на хората.
Миналата година, фондацията имаше и първа активност в България. Фондацията на Жан-Ноел Торел дойде тук на терен и проведе срещи с десетки хора, за да подкрепи 10 човека в затруднено финансово положение, които искаха да сбъднат своя мечта – да развият свое умение, да представят свой талант пред по-широк кръг от хора.
Сила ли са Gen Z и ще променят ли наистина света? Май вече го правим дори и чрез нещата, които избираме да ползваме.
Мира Драганова: Всеки управител на фирма ежедневно се среща с множество етични дилеми
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: