От 1 февруари до 30 септември гражданите и бизнеса в София могат да декларират отпадъците, които генерират, реши Столичният общински съвет.
Анализът на декларираната информация ще послужи на Столичната община са реши как да се определя такса смет от 1 януари 2026 година, когато трябва да влезе в сила т.нар. принцип "замърсителят плаща".
„Декларацията е направена така, че гражданите да кажат кое е важно за тях, за да преценим кой вариант да предложим от общината. В тях питаме колко човека живеят в даден имот и какво количество отпадъци се изхвърля на седмична, месечна и годишна база", коментира Надежда Бобчева, зам.-кмет по екология в София.
Таксата за битови отпадъци се заплаща за извършваните от общината услуги по събиране и транспортиране на отпадъците, третирането им и поддържането на чистотата на обществените пространства.
„Разчитаме на съзнанието на гражданите, че няма да предоставят подвеждащи данни. Подаването на декларация е абсолютно доброволно, а измерването на количеството отпадък може да стане чрез проверка на обема на кофата, която изхвърляте, например", разясни зам.-кметицата.
Какъв е принципът "замърсителят плаща"
България опитва от 2015 г. да въведе нов метод за събиране на такса смет в общините, който да не се базира на данъчна оценка на обитаемия имот, както е сега, а на реално изчисление на замърсяването, което генерира всяко домакинство или бизнес - така, както е в Европа. Но вече близо 10 одини реформата системно се отлага.
През лятото на 2023 година Европейската комисия обяви, че започва наказателна процедура срещу България именно заради неприлагане на принципите в Директивата за отпадъците.
Въпреки това в края на миналата година реформата отново беше отложена. Новият "краен срок", който е заложен за въвеждането ѝ, е 1 януари 2026 година.
Дотогава общините трябва да разработят вариант, по който да изчисляват такса смет на база принципа "замърсителят плаща".
- Една от възможностите е да се определят количествата генерирани битови отпадъци на база торби.
- Друг вариант е да се измерва количеството отпадъци според броя и обема на контейнерите, който се извозват. Като количествата се делят на броя на домакинствата, който ги ползват - например в жилищни блокове.
- Общите разходи може да се разделят и на броя на жителите на общината и така да се определи еднаква такса на човек.
"Истината е, че таксата за битови отпадъци е социално чувствителна, затова е важно да се намери баланс между размера на самата такса и начина, по който я налагаме", коментира още зам.-кметицата на Столичната община.
Все още не е ясно какъв ще е подходът в столицата. Общината се надява да получи повече информация чрез въпросните доброволни декларации, които граждани и бизнес ще могат да попълнят от 1 февруари до 30 септември.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: