Съдът на ЕС призна председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за отговорна за укриването на кореспонденция с директора на Pfizer Алберт Бурла, свързана с многомилиардни покупки на лекарства в разгара на пандемията от COVID-19.
Съдът на ЕС отсъди, че EK не е обосновала защо не пази съобщенията на председателката ѝ с шефа на фармацевтичния гигант. Европейската институция загуби делото, което беше заведено от журналистка на "New York Times" заради отказа на ЕК да предостави достъп до всички текстови съобщения, разменени между фон дер Лайен и Бурла.
През 2021 г. в разгара на пандемията ЕК и Pfizer се споразумяха за закупуването на до 1,8 млрд. дози от ваксината на компанията срещу COVID-19. Споразумението с Pfizer беше най-голямото спрямо останалите фармацевтични компании, с които ЕК сключи сходни сделки.
След края на пандемията стана ясно, че фон дер Лайен е поддържала лична комуникация с директора на Pfizer, но отказа да разкрие съдържанието на тези съобщения. Това доведе до обвинения и съдебно дело.
Решението на съда на ЕС беше посрещнато с огромен интерес в Брюксел, тъй като е прецедент - за първи път се постановява решение по въпроса какви форми на онлайн комуникация следва да се разглеждат като "официални документи", достъпни за обществен контрол.
В изявление на съда се казва, че Комисията "не е успяла да обясни по правдоподобен начин" защо смята, че текстовите съобщения, разменени в контекста на обществената поръчка за ваксини, не съдържат важна информация, която трябва да е прозрачна."
Същността на делото е дали SMS-кореспонденциите, които председателката на ЕК е водила, следва да се класифицира като официални документи на европейския изпълнителен орган и следователно да могат да бъдат публикувани публично в името на прозрачността. Докато участниците в кампаниите и много външни наблюдатели твърдят, че те трябва да бъдат третирани като всички други средства за официална комуникация, Комисията смята обратното.
Съдебното решение вероятно ще има огромни последици за прозрачността и отчетността в ЕС и нанася огромен удар върху репутацията на фон дер Лайен, отчита европейското издание "Politico".
ЕК може да обжалва решението на Съда на ЕС. В своя позиция изпълнителният орган заяви, че ще "проучи внимателно" мотивите на съда и ще даде "по-подробно обяснение" на своята практика.
"Ще продължим да спазваме стриктно съществуващата стабилна правна рамка, за да изпълним задълженията си. Оставаме напълно ангажирани с поддържането на откритост, отчетност и ясна комуникация с всички заинтересовани страни, включително институции на ЕС, гражданско общество и представители на интереси", се казва още в изявлението.