Конституцията на ГЕРБ разочарова Венецианската комисия Снимка: © Народно събрание

Конституционните промени в България се правят без предварителен сериозен обществен дебат - официален или неофициален. Проектът за конституцията, внесен от ГЕРБ, "Обединени патриоти", "Воля" и няколко независими депутати, изглежда е подготвен "без външен принос", а причините за бързането не са добре обяснени.

Това е един от изводите в междинния доклад на Венецианската комисия по молбата за оценка на новия проект за конституция, поискана от председателя на 44 Народно събрание Цвета Караянчева.

Изводите на правните експерти от комисията към Съвета на Европа подчертават множество неаргументирани или липсващи промени - от намаляването на депутатите от 240 на 120, до начина, по който се избират членовете на новите два съдебни съвета на мястото на ВСС.

От Венецианската комисия препоръчват членовете на Прокурорския съвет да нямат нито настоящи, нито бъдещи йерархични зависимости от главния прокурор и да представляват и други групи от правните професии. Предлага се определен брой от членовете на новите кадрови структури да се номинират сред университетски преподаватели, адвокатски асоциации и др., за да се осигури разнообразие на гласовете в съдебната власт.

"Независимо от принципа на "прокурорския монопол", въведен в чл. 126 и 127 - конституцията би трябвало да позволи, в случаи на потенциални конфликти на интереси, временно отстраняване на главния прокурор, ако той е обект на наказателно разследване и да се създаде механизъм за независимо разследване, което не е подчинено по никакъв начин на главния прокурор", се казва в мнението на Венецианската комисия. Изтъква се, че е важно да се въведе възможност за съдебна проверка на прокурорските решения за отказ от образуване на досъдебно производство или повдигане на обвинение.

Премахването на Великото Народно събрание и олекотяването на процедурата за промяна на конституцията "не противоречи на европейските стандарти", пише в анализа.

"Но подобна сериозна промяна би трябвало да има убедително обяснение и да бъде подложена на много внимателен обществен дебат, а съществуването на различни процедури за промяна - да се обмислят задълбочено", казват от Венецианската комисия в изводите си.

Цялото съдържание на междинния доклад може да се види тук.


Прочетете още:

Комисията за новата конституция е заседавала само веднъж за 15 мин.

"Сърдим се на г-н Марешки, че е подписал конституцията, без да я чете, но трябва да се сърдим на прочелите"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

120 млн. лв. инвестиции  и 12 нови магазина планира BILLA в България през 2024 г. 

През март компанията отчита дефлация в цените на стоките на годишна база

16:04 - 24.04.2024
Важно днес

СДВР още не знае кой е посегнал пръв при сбиването на Димитър Стоянов и служителя на НАП

По случая от 22 април сигнал е подала и съпругата на Стоянов

14:45 - 24.04.2024