Корман Исмаилов: Пеевски контролира Доган с документи,  цари страх в ДПС Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Лидерите на ДПС винаги се инсталират от Ахмед Доган, но този път той изпусна ситуацията, защото феноменът "Пеевски" се оказа феноманален и действа много бързо. Това коментира пред БНР Корман Исмаилов - бивш депутат и някогашен председател на младежкото ДПС, който напусна партията преди години.

По думите му в момента в Движението има страх заради скоростната чистка, която започна преди седмица.

"Пеевски във времето успя да овладее ръководните органи на партията със свои хора... В момента със страх и с мотивация с материални интереси [казва] или си със стария, или си с новия - това е посланието към всеки в партията, който се колебае. И след като ти контролираш органите, които взимат решенията, никаква декларация не може да промени нещата", смята Исмаилов.

Според него лидерите на местните организации на ДПС, които са застанали срещу решението за отстраняването на Рамадан Аталай като депутат, скоро "ще бъдат приключени".

"Ще видите какво ще стане с тези управители на Кричим и Асеновград. Те ще бъдат приключени, ще си останат като глас в полето... Аз виждам страха в организацията. Хората вътре се страхуват, че всичко тяхно може да бъде смачкано - семейство, бизнеси. Така се действа", допълни Исмаилов.

Бившият кадър на Движението посочи още, че Делян Пеевски в момента контролира Доган с документи. Той изтъкна, че Пеевски "контролира прокуратурата, има хора в службите" и чрез тях събира информация, която "знае кога и как да използва срещу някого".

"Контролът в момента е в Пеевски. Доган му е излишен, защото [председателят на ДПС] е нова генерация с много по-агресивен подход".

Исмаилов каза, че почетният председател на Движението предстои "да изпие горчива чаша" от модела, който е налагал през годините - "начина на кадруване, начина на интереса клати феса, правете каквото правите по ръба на закона и който има властта - той е силният и решава проблемите".

Коментарът на бившия депутат са във връзка с "новото начало", което беше обявено от Пеевски миналата седмица. То започна с чистка в редиците - първо с оставката на Филиз Хюсменова от Народното събрание, рокадите в местната структура във Варна и Шумен, продължи с изключването от парламентарната група на Айсел Руфад и на дългогодишния депутат Рамадан Аталай, и стигна чак до личната секретарка на Ахмед Доган.

Исмаилов определи ДПС като "една организация, която е под фасадата на Закона за политическите партии" и отдавна не е това, което е била.

"То може да си смени името. Ако погледнете избирателната карта по секции и по региони, по-малко от половината са български турци и мюсюлмани. ДПС в момента е инструмент - преди беше на Доган и сега Пеевски го превзема за техните цели".

Новата сила на партията обаче отчасти идва заради ниската избирателна активност: "Когато избирателната активност пада и подкрепата за твоите конкуренти намалява, ти ставаш все по-силен. Ти си слаб като подкрепа, но си силен като брой депутати. Това е парадоксът", коментира Корман Исмаилов.

Важно днес

САЩ атакуваха военни обекти в Иран въпреки преговорите за примирие

Кувейт е атакуван с ракети и дронове след американските удари по Иран

07:32 - 01.06.2026
Живот

Дуа Липа и Калъм Търнър изненадаха медиите и се венчаха в Лондон

Големият сватбен купон предстои в Италия

21:41 - 31.05.2026
Спорт

Йонас Вингегор спечели Giro d'Italia и влезе като император в Рим

Заключителният ден на Обиколката на Италия премина в празнична атмосфера

21:21 - 31.05.2026
Важно днес

Демерджиев: Няма обяснение защо ДАНС е оттеглила заповедта Невзоров да бъде изгонен от България

Демерджиев коментира „незаконния град“ край Варна, „Петрохан“ и проверките срещу Мюмюн и Пеевски

17:16 - 31.05.2026
Спорт

Стилияна Николова спечели пет медала на Европейското първенство във Варна

Българската гимнастичка защити титлата си на бухалки

16:10 - 31.05.2026
Кино и сериали

От YouTube до върха на боксофиса - как два нискобюджетни филма засенчиха Star Wars

Успехът на Backrooms и Obsession изглежда като знак за промяна в Холивуд

14:16 - 31.05.2026
Важно днес

Кание Уест пя пред 118 000 души в Турция, въпреки забраните в други държави

48-годишният рапър има планирани концерти в Нидерландия на 6 и 8 юни

13:21 - 31.05.2026
Важно днес

След трагедията в Благоевград МВР проведе мащабна акция срещу наркоразпространението в града

Акцията идва дни след смъртта на 16-годишно момиче в квартал „Струмско“

12:26 - 31.05.2026