Ерата на семейство Льо Пен на върха на френския крайнодесен "Национален сбор" приключи официално. Лидерката на партията Марин Льо Пен сдаде властта на конгрес, след като от създаването на формацията през 1972 г. (тогава "Национален фронт" - до 2018 г. - б.р.) тя никога не е водена от лидер с друга фамилия.
В стола на председателя сяда едва 27-годишният евродепутат Жордан Бардела. Смятан за протеже на Марин Льо Пен, Бардела влиза в крайнодесния съюз още като тийнейджър. До момента той бе и временен председател, посочен от лидерката.
Конгресът на партията предпочете младежа пред 53-годишния политик Луи Алио, кмет на Перпинян - една от най-тежките партийни фигури и бивш партньор на Льо Пен. А резултатът от гласуването бе смазващ в полза на евродепутата - 85% срещу 15% от гласовете на партийните членове.
Бардела израства в департамента Сена-Сен-Дени край Париж в семейството на баща французин и майка италианка. На 16 години се присъединява към "Националния фронт" и изключително бързо се издига в партийната йерархия. За първи път попада директно под прожекторите през 2017 г. - защото става партиен говорител. Младежът се радва на привилегировани и лични отношения със семейство Льо Пен, тъй като неговата приятелка е Нолвен Оливие, племенница на Марин.
Жордан Бардела рядко се появява публично без строг тъмносин костюм и вратовръзка. Той замести Льо Пен, докато тя водеше последната си кандидат-президентска кампания тази година. През февруари младежът политик стана обект на разследване, след като описа градчето Трап, в което живее голяма имигрантска общност, като "ислямска република" във Франция.
Той е твърд евроскептик, въпреки че партията под ръководството на Льо Пен се отказа от кампанията за Frexit (излизане на Франция от ЕС по примера на Brexit - б.р.). След като крайнодясната Джорджия Мелони спечели изборите в Италия, Бардела ги определи като "урок по смирение за Европейския съюз". И дори обвини Брюксел, че се опитал да се намеси във вота на италианците.
"Никаква заплаха от какъвто и да е вид не може да спре демокрацията. Хората в Европа вдигат глави и вземат съдбата си в ръце", вярва младият френски националист.
Бардела е идеологически хардлайнер в "Национален сбор", докато опонентът му за поста Луи Алио се позиционира като човека, който би продължил процеса на "дедемонизиране". Процес, започнат всъщност от Марин Льо Пен преди повече от десетилетие. Когато заема поста в партията през 2011 г., тя се наема да чисти имиджа ѝ като ксенофобски и да се дистанцира от образа на бръснатите глави, които подкрепят баща ѝ в годините.
По време на управлението на Марин Льо Пен членове на крайнодясната формация бяха изключвани за расистки и антисемитски изказвания или ако се обявят в защита на Филип Петен, ръководител на Режима на Виши, сътрудничещ си с германските нацисти през 40-те години на миналия век. През 2015 г., след няколко предупреждения за поведението му, тя изгони от партията и собствения си баща.
Конгресът на "Националния сбор" в събота обаче ясно показа чия политическа линия предпочита - на твърдия Бардела или на смятания за по-умерен Алио. Според Марин Льо Пен обаче двамата са в един и същи политически коловоз - поне това обяси самата тя семдица преди вота.
Обръщайки се към партията след обявяването на лидера, Льо Пен заяви, че след повече от десетилетие е време да се даде път на нов човек.
Въпреки че новият председател не носи фамилията Льо Пен, Марин ще продължи да има огромно влияние. "Не напускам поста в "Национален сбор", за да изляза в отпуск. Ще бъда там, където страната има нужда от мен", заяви тя. И макар за това да не стана дума от официалната трибуна на конгреса, смята се за твърде вероятно през 2027 г. тя отново ще се кандидатира за президент на Франция. Въпреки двете ѝ загуби от настоящия държавен глава Еманюел Макрон през 2017 и 2022 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: