"Кръстникът на изкуствения интелект" и американски професор получават Нобела за физика

Физиците Джон Хопфийлд и Джефри Хинтън са отличени с тазгодишната Нобелова награда за физика. Тя им се връчва за открития и изобретения в областта на машинното обучение.

Победителите бяха обявени на пресконференция от Кралската шведска академия на науките.

Хопфийлд е професор от Принстънския университет в САЩ и е известен най-вече с изследването си на асоциативната невронна мрежа от 1982 г.

Хинтън е профеор от Университета в Торонто, Канада. Той е компютърен учен и когнитивен психолог. Работата му върху изкуствените невронни мрежи му спечелва прякора "Кръстникът на изкуствения интелект". Неговият най-значим принос е именно разработването на т.нар. метод за обратно разпространение. Тази техника позволява на мрежи да се учат от данни без постоянна човешка намеса.

И двамата учени са отличени за новаторската си работа в областта на изкуствените невронни мрежи, които са в основата на голяма част от съвременните технологии с изкуствен интелект.

"Ученето е забележителна способност на човешкия мозък. Можем да разпознаваме образи и реч и да ги свързваме със спомени и минали преживявания. Милиарди неврони, свързани помежду си, ни дават уникални когнитивни способности. Изкуствените невронни мрежи са вдъхновени от тази мрежа от неврони в мозъка ни", обясни за иновациите председателят на Нобеловия комитет по физика Елън Мунс.

Той допълни, че тазгодишните нобелови лауреати са използвали фундаментални концепции от статистическата физика, за да проектират изкуствени невронни мрежи, които да функционират като асоциативна памет и да откриват модели в големи масиви от данни.

"Откритията и изобретенията на лауреатите формират градивните елементи на машинното обучение, което може да помогне на хората да вземат по-бързи и по-надеждни решения. Например при диагностициране на медицински състояния. Въпреки че машинното обучение има огромни ползи, бързото му развитие поражда и опасения за нашето бъдеще", каза още Мунс.

Победителите ще си поделят награден фонд от 11 млн. шведки крони (около 968 хил. евро)

От 1901 г. до 2023 г. са присъдени 117 Нобелови награди за физика. Най-младият от 225-те лауреати е бил на 25 години, а най-възрастният - на 96.

В понеделник бяха обявени и носителите на Нобела в областта медицина, а по-късно през седмицата предстои да бъдат обявени лауреатите в останалите категории, включително литература и мир.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Коли

Новия Volkswagen Tayron: SUV с характер, талант и до седем места

Този пет - или опционално - седемместен SUV е позициониран между благородния Touareg (премиум клас) и ефективния Tiguan (среден клас). 

17:59 - 09.10.2024
Важно днес

Шест души са ранени след терористична атака в израелския град Хадера

заподозреният е идентифициран като израелски арабин, живеещ в Ум ал-Фам

16:26 - 09.10.2024
Важно днес

"Имаме урок за учене". Защо преподавател не помага на припаднала ученичка в столично училище

Историята разказа дете от класа, реакция от училището все още няма

14:45 - 09.10.2024
Текстове от партньори

УНСС и Банка ДСК откриха зала "Автора" - новото споделено пространство за академичната и студентската общност

Проектът е реализиран с подкрепата на Банка ДСК, която е дългогодишен стратегически партньор на академичната институция и активно подкрепя развитието на младите хора в България със своите образователни и социални инициативи.

14:45 - 09.10.2024
Живот

Как се оправдава слаб успех с "джендър идеология"

НПМГ е под прицел и "Възраждане" е част от историята

14:00 - 09.10.2024