Пускането на пиратки и фойерверки в София на Нова година ще може да се прави само в ограничен часови диапазон и извън зоните на междублоковите пространства.
- Глобата за нерегламентирано използване на бомбички е между 500 и 2000 лв. за граждани.
- За нарушения от юридически лица наказанието се увеличава между 3000 и 10 000 лв.
Това е първата Нова година, в която вече действа ограничителният режим в наредбата за обществения ред, въведен на 1 март.
Забранено е да се употребява пиротехника в междублоковите пространства, около лечебни заведения, училища, детски градини и църкви.
Пиратките и фойерверките може да се пускат само на Нова година до 2 ч. през нощта на 1 януари.
- Извън това време пиротехническите средства от категориите F2 и F3 не може да се използват на територията на София - освен ако гражданинът не получи предварително разрешение от районния кмет.
- Заявлението за фойерверки трябва да се подаде в районната администрация 10 дни преди събитието, за което те са предназначени. В него трябва да се посочи къде, кога и какво ще се използва.
- Районният кмет преценява дали да даде разрешение за употреба.
На новогодишния спектакъл "Сцена под звездите" на площад "Княз Александър I", съорганизиран от Столичната община, няма да има фойерверки. Концертът ще започне в 20 ч. на 31 декември.
СОС реши да сложи край на безконтролните бомбички след многобройни оплаквания на хората в града, както и подписка от името на 17 хиляди столичани.
Гърмежите се отразяват зле на малките деца, хората с увреждания и животните.
Ограниченията са разписани на база на опита на държави като Австрия, Германия, Нидерландия, Дания, Хърватия и Словения.
В белгийските градове Антверпен, Хаселт, Льовен, Брюж и Гент използването на фойерверки на Нова година е абсолютно забранено. Големите градове в Латвия също се отказаха от фойерверките за посрещането на 2023 г., посочва БТА.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: