Кремъл се разгневи за демонтирането на МОЧА и заплаши, че България "ще си плати за непростимия варварски акт" Снимка: © Getty Images

Като "непростим варварски акт от страна на българските власти" определиха властите в Москва. демонтирането на паметника на Съветската армия.в София.

По време на редовния си седмичен брифинг говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че България отново „избира грешната страна на историята“ и „ще си плати последствията от това срамно решение“.

„Днес властите в София преминаха към практическото изпълнение на отдавна кроените срамни планове за демонтиране на паметника на Съветската армия. С лека ръка фашистките евроатлантици буквално изпращат паметника на бунището на историята", каза Захарова.

„Варварските действия, предприети от българска страна, нямат „никакво оправдание и прошка. Те изглеждат особено цинични в контекста на галопиращия ръст на неонацистките настроения в Европа," смята говорителката.

Според Кремъл демонтирането на монумента е поредна „враждебна стъпка от страна на властите в София, която допълнително влошава и без друго усложнената ситуация, в която се намират двустранните отношения между България и Русия.

Според Захарова настойчивите предложения на Русия за консултации относно съдбата на паметника са били игнорирани от българската страна „без всякаква свенливост“.

Процедурата по демонтирането на монумента беше задвижена миналата седмица, след като Областната управа заключи, че монументът е в опасен.

Големите скулптури от Паметника на съветската армия ще бъдат демонтирани до дни. Във вторник сутрин беше изпратена строителна техника, за да подготви свалянето им, след като поредна инспекция на монумента показа, че конструкцията е в много лошо състояние.

Депутати от БСП и Мая Манолова решиха да се опитат да спрат процедурата, но неуспешно - единственият резултат беше, че Георги Свиленски се оказа с порязана ръка от съприкосновение с металните огради, зад които служител на Областната администрация не му е позволил да премине.


Демонтажът на Паметника на съветската армия започна, Орлов мост бе блокиран (обновена)

До 30 дни демонтират фигурите на Паметника на Съветската армия в София


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Жерар Депардийо отново се изправя пред съда – този път за побой над италиански папарак

След присъда за сексуален тормоз, Депардийо се изправя пред ново обвинение в Италия

18:15 - 20.05.2025
Важно днес

Подкрепящи проруския кандидат Джоржде Симион атакуват избора на президент в Румъния

Загубилите изведнъж заговориха за "чуждестранна намеса" във вота

17:40 - 20.05.2025
Важно днес

Верижна катастрофа предизвика сериозно задръстване на бул. "Цариградско шосе"

Инцидентът е станал около 16:30 часа. 

17:00 - 20.05.2025
Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Кино и сериали

"Улица Сезам" отива в Netflix, след като Тръмп спря парите обществени медии в САЩ

Предаването стартира през 1969 г.

14:58 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025
Кино и сериали

„Minecraft: Филмът“ – любимата игра оживява във Видеотеката на A1 Xplore TV

Видеотеката на A1 Xplore TV предлага разнообразие от български и чуждестранни заглавия във всички жанрове

14:32 - 20.05.2025