Обвиниха Борис Джонсън за отмяната на маските: "Премиерът не се съобразява с мнението на хората" Снимка: © Getty Images

Маските вече няма да бъдат задължителни, а правилата за социална дистанция също отпадат в Англия след 19 юли. Тогава страната трябва да излезе от последната фаза на локдауна.

Решението на премиера Борис Джонсън да обяви носенето на маски като „личен избор“, а не да задължава гражданите да го правят, предизвика остри критики от страна на здравни експерти, кметове, профсъюзи и неправителствени организации.

Правилата за максимум 6 човека в домовете също ще отпаднат, а препоръката за работа от вкъщи няма да важи. Слага се край на ограниченията на броя хора, посещаващи сватби и погребения, отменят се всички строги правила при обслужването на маси в барове и ресторанти, няма да има лимит на посетителите в домове за грижи.

Нощните заведения ще отворят за първи път от началото на пандемията. Няма да се изискват сертификати за масови събития с много хора, а учениците ще бъдат изведени от настоящия „балон“, който важи в Англия.

Според Борис Джонсън – на 12 юли трябва да дойде и последното потвърждение за пълната отмяна на локдауна. Шансът той да промени решението си е малък, но все пак ще се съобрази с последните данни за пандемията.

В понеделник обединеното кралство отбеляза нови 27 334 случая на инфекцията, както и 9 смъртни случая на хора, дали положителен тест за Covid в рамките на последните 28 дни. В болници са приети още 358 пациенти.

Ваксинациите продължават с над 77 хиляди дози, като повече от 45,3 млн. британци имат поне по една поставена инжекция. С напълно завършен курс на имунизация са 33,7 млн. души – или 64% от пълнолетното население.

Джонсън обаче предупреди, че броят на дневните случаи може да се увеличи до 50 хиляди заради все по-разпространяващия се вариант „Делта“, който вече доминира на Острова. „Ще трябва да се примирим, че ще има още жертви на Covid“, каза премиерът на Обединеното кралство.

Той обяви, че ще продължи да носи маска на места с много хора, за да даде пример на обществото - въпреки бъдещото отпадане на правилото.

„Ако не се върнем към нормалния живот сега, когато сме постигнали толкова много резултати чрез ваксинационната програма, то кога? Изправени сме пред риск, ако трябва да отворим страната в много сложен момент, когато вирусът има предимство – в студените месеци, или да отложим всичко чак до следващата година“, каза Джонсън на пресконференция, цитиран от BBC.

Правилата за карантина на хората с положителни тестове продължават да важат, но скоро ще има нови препоръки за напълно имунизираните, които най-вероятно няма да се считат за контактни лица на заразените.

Шотландия, Уелс и Северна Ирландия следват мерките на собствените си правителства и не се присъединяват към решението на Борис Джонсън. Шотландските власти обявиха, че маските ще бъдат задължителни поне до 9 август, когато ограниченията трябва окончателно да приключат. В Северна Ирландия мерките бяха облекчени и на 8 юли ще бъдат преразгледани.

Датата за излизане от локдауна в Англия беше отложена от края на юни до 19 юли заради варианта „Делта“ на Covid-19.

В отговор на пресконференцията на премиера – лидерът на Лейбъристите сър Кеър Стармър заяви, че „отмяната на ограниченията с един замах ще предизвика покачване на броя инфекции и това е безразсъдно поведение“.

„Балансиран подход или по-подходящ план ще продължава да ни предпазва“, добави той и предложи използването на маски в затворени пространства и в градския транспорт да остане задължително.

Председателят на Британската медицинска асоциация д-р Чаанд Нагпол заяви, че решението на Джонсън е „много притеснително“ на фона на увеличаващия се прием на пациенти с Covid в лечебните заведения. Той призова министрите да приемат задължително носене на маски, „докато бързото разпространение на инфекцията се постави под контрол и докато по-голяма част от населението е напълно имунизирано“.

Кметът на Ливърпул – Стийв Родъръм, цитира проучване на YouGov, което показва, че 71% от хората в страната искат маските да останат като задължително правило в градския транспорт. „Борис Джонсън не се съобразява с мнението на хората“, каза той, цитиран от Sky News.

Кметовете на Манчестър и на Западен Йоркшир – Анди Бърнам и Трейси Брабин, също изразиха съмнения относно решенията на премиера. Лондонският кмет Садик Хан каза, че правителството ще обсъди ситуацията с управата на градския транспорт в столицата относно носенето на маски и след 19 юли.

„Те водят до намаляване на разпространението на Covid и ще дадат шанс на лондончани да продължават да пътуват безопасно“, каза Хан.

Гавин Баруъл от Консервативната партия също атакува Джонсън: „Грешка е маските в градския транспорт да бъдат доброволни. Ако искате хората да се завърнат към нормалния живот, трябва това да става по възможно най-безопасен начин“, твърди той.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024