Американският бизнес нa TikTok скоро може да има нови собственици, а Белият дом е "близо" до решение за подкрепа на сделката.
Според Financial Times - зад нея стои група от нови външни инвеститори около компанията за рискови инвестиции Andreesen Horowitz.
Съоснователят ѝ Марк Андрийсън е един от най-известните технологични лидери, а в последно време е отявлен поддръжник на Доналд Тръмп.
Съветник е на администрацията на Тръмп и е участвал в подбора на кадри от Силициевата долина, които да помогнат с идеи на т.нар. DOGE - департамента за ефективно управление, поверен досега на Илон Мъск.
Условията на сделката за TikTok предвиждат Andreesen Horowitz заедно с други големи инвестиционни групи като Blackstone да поемат около 50% от американските активи.
Това звено ще бъде отделено от китайската компания ByteDance като част от законовите условия за продължаване на работата на видео платформата в САЩ.
Други големи текущи инвеститори в TikTok също може да увеличат дела си в компанията до 30% от собствеността, а ByteDance ще може да запази малко под 20 на сто.
Новата група инвеститори настоява да има контрол върху всякакви промени в алгоритъма на TikTok - най-важното конкурентно предимство на социалната мрежа. Това противоречи на досегашните изисквания на китайските власти, които не искат да споделят технологията.
Плановете все още са в предварителна фаза и може да се променят, съобщават източниците на бизнес медията.
В сряда Amazon на Джеф Безос са се включили в наддаването за TikTok с писмо до вицепрезидента Джей Ди Ванс и министъра на търговията Хауърд Лутник, според New York Times и NBC News.
Всичко би трябвало да бъде решено до 5 април - крайния срок, при който TikTok ще бъде официално блокиран на американска територия, ако ByteDance не продаде подразделението. Каквато и да е сделката, тя ще трябва да мине през одобрение от Доналд Тръмп и китайското правителство.
Кой е Марк Андрийсън?
"Техно оптимист", влиятелен поддръжник на криптовалутите, доскорошен глас на либерализма в Силициевата долина, подкрепял Хилари Клинтън на изборите срещу Тръмп през 2016 г. - това е 53-годишният Марк Андрийсън.
Известен е като един от "бащите" на критично важна уеб технология - браузърите Mosaic и Netscape, които са първите най-масови програми за потребителски достъп до интернет. Без Mosaic - първият графичен браузър - днес нямаше да има Chrome и Safari.
Netscape е големият удар на Андрийсън - компанията е продадена на AOL за 10 млрд. долара още през 1999 г.
Андрийсън отдавна се занимава с инвестиции, a някои от най-успешните му вложения са в компании като Facebook, GitHub, Pinterest, LinkedIn, Twitter, Skype.
От 2009 г. той и партньорът му Бен Хороуиц се обединяват в общ фонд за рисков капитал - може би най-влиятелният играч в света в своята сфера.
Почти сигурно е, че в телефона си имате поне едно приложение, което е получило финансиране чрез тях.
Андрийсън е участвал в бордовете на директорите на всевъзможни технологични гиганти, съветвал е мениджърите на фирмите, в които инвестира.
Известен е и с "пророческите" си манифести - като статията от 2011 г., в която обяснява как софтуерът ще "изяде" традиционните индустрии по начина, който Netflix или Spotify впоследствие започнаха да правят.
През 2023 г. излиза и неговият "Манифест на техно оптимиста", в който той се обявява срещу критиците на новите технологии като изкуствения интелект.
"Нашата цивилизация е била изградена върху технологиите. Нашата цивилизация Е изградена върху технологиите. Технологиите са венецът на човешката амбиция и постижения, острието на прогреса и реализацията на нашия потенциал. В продължение на стотици години ние възхвалявахме този процес - доскоро. Можем да стигнем до много по-върховен начин на живот и съществуване. Имаме инструментите, имаме системите, идеите. Имаме волята. Време е отново да развеем знамето на технологиите", пише в него.
Андрийсън описва AI като "философския камък" на човечеството, който може да решава всевъзможни проблеми и да помогне за спасяването на животи - например чрез медицината.
От 2024 г. той се причислява към групата на техно милиардерите в обкръжението на Доналд Тръмп. Сега има шанс да добави и TikTok към списъка с успешните си инвестиции - освен ако нещо не се обърка до 5 април.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: