Софийският градски съд наложи най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на Лъчезар Ставрев. Шофьорът на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев беше задържан в четвъртък по обвинения в длъжностно престъпление и пране на пари.
На изслушването в събота стана ясно, че срещу Ставрев има и трето обвинение - за "престъпен сговор с лице, заемащо публична длъжност".
Според адвокат Емил Георгиев, който е присъствал на гледането на мярката, съдът е уважил искането на прокуратурата и е взел мярката “задържане под стража” с основен мотив, че разследването е за престъпен сговор с “лице заемащо публична длъжност“
В залата така и не беше посочено конкретно кой точно е въпросният държавен служител, но още преди дни стана ясно, че прокуратурата е взела на мушка бившия финансов министър Асен Василев.
Според адвокат Любомир Цеков, защитник на Ставрев, клиентът му е задържан на базата на разпит на Стефан Димитров, който преразказва чуто от някой друг.
Според Цеков, шофьорът на Асен Василев е не е имал нито работно място, нито зачислен компютър или потребителско име и парола в Министерство на финансите. За обвинението в престъпен сговор, адвокатът посочи, че няма данни с кого Лъчезар Ставрев е имал сговор, нито какви престъпления са извършени и дали въобще са извършени.
Пред журналисти прокурор Марина Ненкова беше попитана дали ще бъде поискан имунитетът и на бившия финансов министър Асен Василев. Тя коментира, че на този етап доказателства са събрани само срещу Ставрев.
Прокуратурата твърди, че обвиненият е извършил умишлено престъпление, докато е бил експерт в политическия кабинет на Асен Василев в Министерството на финансите. Обвинителите казват, че той е разпореждал на бившата директорка на агенция "Митници" Петя Банкова да назначава и преназначава служители. Според тях Ставрев разполагал и с кадрово влияние за разпределяне на служители в митнически пунктове.
Твърденията за това идват от показанията на Банкова, Стефан Димитров и Никола Караиванов, който е началник на митнически пункт „Калотина“, като на последния шофьорът на Василев му се струвал влиятелен човек.
Самата Банкова е подсъдима по дело за престъпна група за контрабанда на цигари, част от която се смята, че са били баща и син Стефан и Марин Димитрови и Никола Николов - Паскал. Тя прекара близо 6 месеца в ареста. Тя най-ненадейно промени показанията си. Документите от разпитите ѝ изтекоха в определени медии. От тях се вижда, че бившата ръководителка на "Митници" е започнала да атакува Василев. Малко след като се случи това, Банкова беше освободена от ареста заради тежко заболяване.
По делото срещу Ставрев съдът се съобрази с искането на прокуратурата и го остави за постоянно в ареста. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано.
Тази сутрин близки на Ставрев, както и ръководството на "Продължаваме промяната" се събраха на протест в негова защита. Неговият арест беше само една от няколко атаки на властите срещу представители на формацията. Първи беше Кирил Петков. Държавното обвинение поиска неговия депутатски имунитет по разследване, свързано с ареста на Бойко Борисов през 2022 г.
В петък Районната прокуратура в София предложи на Сарафов да поиска свалянето на имунитета и на депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова. Тя е проверявана за предполагаемо подправяне на подписи в документи, свързани със сдружението "Да опазим Корал".
Още по темата:
"Продължаваме промяната" излезе на протест. Петков: "Държавата работи под обаждането на една мутра"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: