Индия стана четвъртата държава с успешна мисия до Луната и първата, която успява да осъществи кацане на южния полюс на спътника.
Това е вторият опит на Индия за кацане на Луната. Мисията идва само два дни след като руската „Луна 25“ се разби. Тя трябваше да кацне в същия неизследван район.
Южният полюс на Луната е особено обещаващ в търсенето на воден лед. Повърхността там остава в постоянна сянка и според учените това дава основание да се търси замръзнала вода там.
Досега единствените, които са кацали успешно близо до екватора на Луната са САЩ, бившият СССР и Китай. До момента обаче никой не беше правил успешно прилуняване до южния полюс на естествения спътник на Земята.
“Чандраян 3” означава „лунен кораб“ на санскрит, пише The Guardian. Пътуването му започна преди почти шест седмици. Сондата обиколи земята няколко пъти, за да набере скорост за едномесечното си пътуване до естествения спътник на земята.
Най-рисковият момент за мисията бяха минутите непосредствено преди кацането, когато спускаемият модул "Викрам" трябваше да направи контакт с повърхността, която е неравна и изпълнена с кратери.
След успешното кацане Космическата агенция на Индия (ISRO) очаква сондата да започне да предава изображения от лунната повърхност на по-късен етап.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: