Математически неграмотните хора са по-податливи на конспирации за Covid-19 и 5G Снимка: © Getty Images

Хората с бедни познания в областта на математическата грамотност са по-склонни да вярват в дезинформация на тема Covid-19 или 5G. Това показва изследване на екип от учени от Университета в Кеймбридж, проведено сред граждани на пет държави: САЩ, Великобритания, Испания, Мексико и Ирландия.

Проучванията са направени върху национално представителни извадки, като целта им е да оценят податливостта на дезинформация и влиянието й върху поведението на хората спрямо здравните мерки.

Изводите показват, че един от най-устойчивите фактори за "имунитета" спрямо конспиративни теории за Covid-19 е математическата грамотност - способността на човека да осмисля и прилага информация от количествени данни.

Математическата грамотност на участниците в изследванията е оценена чрез три различни числови теста. След това респондентите са помолени да отговорят на девет въпроса, свързани с Covid-19, част от които са верни (например: "рискът от усложнения при коронавирусна инфекция е по-висок за пациенти, болни от диабет") или фалшиви (например: "5G-мрежите ни правят по-уязвими на инфекция с коронавирус").

"5G спира молекулата с кислород да достига до мозъка чрез хемоглобина"

Участниците са отговорили и на въпроси за личното си възприятие за риска от коронавируса, готовността си да спазват препоръките и мерките за защита от Covid, както и съгласни ли са да се имунизират, ако разработваните ваксини за болестта станат достъпни.

Колкото по-малка е склонността на хората да се доверяват на медицинските специалисти, толкова по-висока се оказва податливостта им на фалшиви новини.

Изследването открива още, че по-възрастните хора са по-недоверчиви на дезинформация за Covid-19 във всички държави с изключение на една - Мексико.

Там възрастта също има значителна корелация, но в обратна посока - с напредването й хората се оказват склонни да вярват във фалшиви новини за епидемията.

Политическата идеология е значим фактор в три от петте държави - в Ирландия, Мексико и Испания привържениците на дясна или консервативна идеология показват по-висока податливост на подвеждащи твърдения за Covid, но не и в САЩ и Великобритания.

Не, д-р Радева не е фалшива, или как се правят фейк нюз

Самоопределението като част от малцинствена група във всички страни освен Великобритания също е силен показател за склонността да повярваш на фалшиви новини за вируса.

Получателите на новини за Covid-19 от социалните мрежи води до значително по-висока доверчивост на фалшиви новини в Ирландия, САЩ и Великобритания.

Един от авторите на изследването Сандер ван дер Линден посочва пред "Гардиън", че останал изненадан от силната връзка между математическата неграмотност и вярата в недостоверни твърдения за пандемията.

Резултатите от PISA 2018: Ненаучените уроци за България

"В известен смисъл, резултатът от изследването ми харесва, защото ми дава надежда, че има решение за този проблем", казва той.

Проучването на Кеймбридж не разглежда в детайли причините, поради които дезинформацията за Covid навлиза в обществения живот на всяка от петте изследвани държави, а търси само връзките между потенциалните прогностични фактори.

"Отвъд индивидуалната податливост, стои въпросът как и защо някои недостоверни източници получават възприятие за легитимност", посочва социалният психолог Доминик Ейбрамс от Университета в Кент.

По-малко учене, повече знания: Моделът на успеха в Сингапур


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Стани част от бегачите в отбора на ASICS FrontRunner България. Кандидатстването вече е отворено

Търсят се хора с разнообразни истории, нива на опит и страст към движението

12:30 - 22.11.2024
Важно днес

Европрокуратура разследва измама за финансиране на реставрация на църква в България

При извършени обиски в Бургас, Петрич, Рила и София са иззети документи и доказателства.

12:14 - 22.11.2024
Технологии

Биткойн достигна исторически рекорд от $100 000

Биткойн е поскъпнал с около 130% тази година

11:07 - 22.11.2024
Бизнес

Mastercard Touch Card на Алианц Банк България - иновация, която се усеща

Има ли място интуицията в дигиталната икономика? Може ли с едно докосване да се отключи един нов свят?

11:06 - 22.11.2024
Важно днес

Доналд Тръмп номинира нов кандидат за главен прокурор

Решението идва часове след като първоначалният му кандидат за поста, бившият конгресмен Мат Гейц, се оттегли

09:46 - 22.11.2024
Важно днес

САЩ санкционираха “Газпромбанк”

Решението директно засяга вноса на руски газ в Европа и изпълнението на вече сключените договори

08:42 - 22.11.2024
Важно днес

Рязко застудяване през уикенда. Температурите падат с 10°

Червен код за ураганен вятър с пориви над 100 км/ч. е обявен за петък в областите Враца и Монтана

08:18 - 22.11.2024
Важно днес

Депутатите правят рекорден пети опит да изберат председател на Народното събрание

На заседанието в сряда най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа

07:30 - 22.11.2024