Повече от 230 души бяха осъдени за връзки с мафията Ндрагета в Италия.
Сред тях е и бивш депутат от партията на вече покойния премиер Силвио Берлускони, съобщи финансовото издание “Файненшъл таймс” като обобщава, че това е най-големият процес срещу организираната престъпност в Италия от десетилетия насам.
Мегаделото беше проведено в специална съдебна зала при повишени мерки за сигурност в южния регион Калабрия.
Пред съда бяха изправени повече от 330 души с обвинения за съучастие или връзки с мафията, включително в трафик на наркотици, изнудване, подкупи и кражби. Около 100 от обвиняемите бяха оправдани.
Процесът беше съсредоточен върху т.нар. семейство Манкузо - клан на базираната в Калабрия Ндрангета, която отдавна е засенчила сицилианската Коза Ностра като най-известната и мощна организирана престъпна група в Италия, отбелязва изданието.
Пипалата на престъпната организация се простират от Западна Африка до Южна Америка и контролират по-голямата част от незаконната търговия с кокаин в Европа. Глобалният ѝ оборот се оценява на 50 млрд. евро годишно.
Двама от местните босове на Ндрагента – Саверио Рационале и Доменико Бонавота получиха присъди от 30 години затвор, а други лидери на мафиотската организация, с прякори Вълка, Музиканта и Дебелака, бяха осъдени да прекарат между 17 и 28 години зад решетките.
На 11 години затвор за предаване на информация и сътрудничество с мафията беше осъден и адвокатът Джанкарло Пители.
Той е бивш депутат от партията на вече покойния Силвио Берлускони Forza Italia и част от управляващата дясна коалиция на премиера Джорджа Мелони. Присъди получиха и член на финансовата полиция в Италия, както и лейтенант от полицията.
Те все още могат да обжлават присъдите пред по-висши съдебни инстанции.
„Файненшъл таймс“ припомня, че повечето от осъдените са били арестувани като част от акция през декември 2019 г., след разследване в различни части на Италия, което е продължило близо три години.
"Разпростирането на престъпната организация беше толкова обезпокоително и засягаше всички аспекти на обществото и икономиката", коментира директорът на прокуратурата, разследвала случая Винченцо Капомола.
Много от присъдите са по-кратки от поисканите, но прокурорите все пак изразиха задоволство от развитието на делото.
Макар мащабът на процеса да е безпрецедентен, „Файненшъл таймс" отбелязва, че мегаделото едва ли ще има голям ефект върху дейността на престъпната групировка, която продължава да функционира.
Изданието припомня, че през май властите в няколко държави в Европа и Латинска Америка задържаха 150 души и иззеха 23 тона кокаин, след години разследване на международната дейност на Ндрангета.
Италианската дирекция за борба с мафията описва организацията като "истинска престъпна холдингова компания с огромно международно влияние".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: