Отлагане на изпитите след 7 клас от 9 и 11 юни за 13 и 15 юни - това ще предложи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той обяви на извънреден брифинг, че държавните зрелостни изпити за дванадесетокласниците ще бъдат отложени с до 10 дни, а освен това ще предложи учебният процес да започне отново на 14 май.
Пролетната ваканция няма да отпада. "Учениците ще почиват от 13 до 20 април включително", каза Вълчев.
"Няма пречка за провеждане на Национално външно оценяване след 4 и 10 клас", съобщи той. "НВО в 4 клас най-вероятно ще се проведе на 29 и 30 май, ще обявим следващата седмица. Няма да се проведат националните кръгове на някои състезания и олимпиади. Всичко това е валидно при сценарий за възстановяване на учебния процес на 14 май".
Държавните зрелостни изпити към момента са планирани за 20 и 22 май, но новите дати, по предложение на министъра, ще бъдат 30 май и 1 юни. "Трябва да има още дни, при които да се удължи учебната година за дванадесетокласниците. Най-вероятно с толкова дни ще се забави и получаването на дипломите. Но първо ще обсъдим това предложение с професионалната общност", каза Вълчев.
"Общуваме с другите държави членки на ЕС. Очаква се във всички висши учебни заведения да има отместване на кампаниите. Но ако в някоя страна това не се случи, сме готови да издадем дипломи по-рано, да говорим със съответния университет или държава", каза министърът на образованието.
На въпрос дали се обсъжда да се учи в събота, Вълчев каза: "Ще го обсъдим. Може би е добър вариант да има такива дни през юни, но без да са задължителни, а само за да се компенсира това, което не се е случило по време на дистанционното обучение, например дейностите по интереси".
Що се отнася до висшите училища, министърът обяви, че "те са автономни, макар че съгласуват решенията с нас, но решенията са техни". "Идеята е тази част от обучението, главно с практическа насоченост, която не може да се проведе в дистанционна форма, да остане за края на учебната година".
Относно изпитите в средното училище, Вълчев сподели: "При всички случаи малко ще се редуцира материалът за изпитите. Може да включим само материала от първия срок, но няма да е честно спрямо тези, които са учили, така че вероятно ще бъде включена и част от материала за втория срок. Ще направим измерване кой докъде е стигнал, последните теми и раздели могат да отпаднат. Но достатъчно рано ще обявим това".
На въпрос дали ще има безплатни учебници от следващата година, Вълчев съобщи: "От 1 до 7 клас учебниците се финансират от държавния бюджет. Такива ще има и следващата година. Не сме обсъждали варианта всички учебници да са безплатни. Въпрос е на бюджетни възможности. Все по-голяма част от учениците ползват, освен учебника, електронни ресурси. Много издателства активираха такива ресурси по време на карантината".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: