Може ли Google да се раздели с Chrome и Android Снимка: © Getty Images

Технологичният гигант Google е подложен на все по-голям правен натиск от антимонополни органи не само в Европейския съюз, но и в САЩ.

Министерството на правосъдието зад Океана разглежда възможността да принуди Google да раздели ключовите си бизнеси – Google Search, Android и Chorme, за да предотврати интегрирането на продукти по начин, който дава предимство на собствените услуги на компанията за сметка на конкурентите.

Властите предвиждат още да ограничат възможностите Google да сключва договори с компании като Apple, така че търсачката на компанията да не фигурира като такава по подразбиране в мобилните устройства.

Според Министерството на правосъдието в САЩ тези мерки биха дали шанс за навлизане на нови играчи в сегмента, което би подобрило конкуренцията и в крайна сметка би дало по-голям избор на потребителите.

От компанията майка на Google - Alphabet - определиха предложението за раздробяване на бизнесите като “радикално” и заявиха, че ще обжалват мерките, които “далеч надхвърлят правните въпроси по делото”.

Alphabet e четвъртата по големина компания в света с пазарна капитализация от над 2 трилиона долара.

Делото за господстващото положение на Google при търсенето в интернет е ключово и напомня едно от знаковите антимонополони дела, който промениха технологичния бранш.

През 1998 г. Министерството на правосъдието на САЩ заведе дело срещу Microsoft, като обвини компанията в злоупотреба с монополно положение.

Технологичният гигант беше критикуван заради интегрирането на уеб браузъра си, Internet Explorer, в операционната система Windows.

Според властите тази практика потиска конкуренцията, като принуждава потребителите и производителите на компютри да използват браузъра на Microsoft като основен.

Съдът постанови, че Microsoft е нарушила антимонополните закони, и първоначално предложи разделяне на компанията на две отделни части — една за операционната система и друга за софтуерните приложения. След като компанията обжалва, беше постигнато споразумение през 2001 г..

В крайна сметка Microsoft не понесе най-сериозните санкции, но все пак беше задължена да промени практиките си и да даде повече възможности на конкурентите. Делото е знаково и на практика промени технологичната индустрия, като даде ход на развитие и на други популярни браузъри като Mozilla firefox и Google Chrome.

Анализаторите определят делото по казуса с Google като ключово, което може да промени технологичната индустрия като цяло.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Тръмп: Ще обмисля напускане на НАТО, ако съюзниците не плащат сметките си

По време на предизборната си кампания Тръмп многократно критикуваше съюзниците от НАТО за недостатъчни военни разходи

17:58 - 08.12.2024
Важно днес

Пътници преместиха паднала върху релсите скала

По това време се е движел влак в посока от Кюстендил към София

14:23 - 08.12.2024
Важно днес

МВнР препоръчва на българите в Сирия да не напускат домовете си

В неделя стана ясно, че сирийският президент Башар Асад е избягал в чужда държава

13:48 - 08.12.2024
Важно днес

Арести в Букурещ: Приближен на Джорджеску попадна в центъра на скандал

Румънските власти задържаха в събота група от 20 души, свързани с Хорациу Потра

13:39 - 08.12.2024
галерия

От Мъск и Салма Хайек до Зеленски и Радев - Франция показа на света Нотр Дам

Тържеството събра елита на света

13:33 - 08.12.2024
Пътуване

Великобритания въвежда нови правила за влизане, българите ще се нуждаят от специално разрешително

Досега българските граждани можеха да влизат свободно в страната с право на престой до 6 месеца

12:04 - 08.12.2024
Коледен булевард

Коледни джинджифилови бисквитки за топли следобеди 

Лесна рецепта за джинджифилови сладки

10:43 - 08.12.2024