Индийската армия съобщи, че е нанесла удари по "терористична инфраструктура" на девет места в Пакистан и в пакистанската част на спорния регион Кашмир. Операцията е наречена "Синдор" и е насочена към обекти, откъдето според индийските власти се планират атаки срещу Индия.
Индийското правителство подчерта, че е проявена "значителна сдържаност" при избора на целите.
Пакистанската армия е открила огън през границата в Кашмир. Загинали са най-малко трима цивилни. Информацията все още не е потвърдена от независими източници, а идва от индийските власти.
Реакцията на Пакистан
Пакистанската армия определи индийските удари като "ненавистна провокация". Според говорител на армията, Индия е извършила ракетни атаки на три места и Пакистан ще отговори на това действие.
По-късно бе съобщено, че пакистанската армия е свалила два, а после и пет индийски изтребителя.
Останки от неидентифициран самолет, паднал в района на Вуян в Пампор след индийския удар в Пакистан
"Пакистан има пълното право да даде адекватен отговор на тази индийска военна агресия и такъв отговор ще бъде даден", заяви премиерът на Пакистан Шахбаз Шариф.
Пакистански източници информират за индийски въздушни удари в градовете Котли и Музафарабад в пакистанския Кашмир, както и в Бахавалпур, провинция Пенджаб. В Бахавалпур е била ударена и джамия.
Данните за жертвите са противоречиви – първоначално се съобщава за трима загинали цивилни, включително дете, а по-късно военен говорител обяви най-малко осем загинали и 35 ранени. Двама души се водят за изчезнали.
Missile strike inside Pakistan.🇵🇰 Jaish-e-Mohammad camp blown up in Bahawalpur, heavy casualty expected.#IndiaPakistanWar #IndiaPakistanTensions pic.twitter.com/HO7nSTk019
— Lucifer (@krishnakamal077) May 6, 2025
За сряда сутрин е насрочено заседание на Националния съвет за сигурност на Пакистан.
Конфликтът между Индия и Пакистан се засили значително след като на 22 април въоръжени нападатели убиха 26 души, предимно индийски туристи, в района на Пахалгам в Кашмир. Индийското правителство обвинява Пакистан в подкрепа на терористите. Пакистан отхвърля тези обвинения.
В отговор на атаката, двете страни въведоха редица наказателни мерки, включително изгонване на граждани на другата страна и редуциране на дипломатическите контакти.
Особено тежка мярка беше решението на Индия да прекрати действието на Водния договор от 1960 г., който регулира използването на водите на река Индус и нейните притоци – жизненоважен ресурс за Пакистан, който зависи на около 70% от тези води.
Пакистан определи прекратяването на договора като "военен акт" и заплаши с ответни мерки, включително затваряне на въздушното си пространство за индийски полети и спиране на търговията. Водният договор е ключов за стабилността в региона и е преживял две войни между двете страни.
Основният спор между Индия и Пакистан е за контрола над Кашмир – регион, който е разделен между двете страни. Около две трети са под индийски контрол, а останалата част – под пакистански.
India conducts air strikes on Pakistan after terror attacks. Both nuclear armed nations. Quick summary:
— John Spencer (@SpencerGuard) May 7, 2025
- On April 22, a deadly terrorist attack struck Pahalgam in Indian-administered Kashmir, killing 26 people, primarily Hindu tourists. The Resistance Front (TRF), an offshoot… pic.twitter.com/IHT9creyUn
Произходът на конфликта датира от колониалната епоха. През 1947 г. британците предоставят независимост на Индийския субконтинент и го разделят. Това води до създаването на новата държава Пакистан за мюсюлмани, наред с предимно индуистката Индия.
Макар че населението на Кашмир е предимно мюсюлманско, местният хиндуистки махараджа решава да се присъедини към Индия, което предизвиква недоволство и военна намеса от страна на Пакистан.
В допълнение към териториалния конфликт, Индия обвинява Пакистан в подкрепа на ислямистки терористични групи, които извършват нападения на индийска територия. Пакистан от своя страна отрича официална връзка с тези групи, макар че има съмнения за пасивно толериране на някои от тях.
В момента ситуацията е изключително напрегната, като и двете страни са във висока степен на готовност и се наблюдават обстрели по границата в Кашмир. Международната общност призовава за деескалация и диалог, за да се избегне по-голям конфликт между двете ядрени сили.
Според анализ на Ройтерс ядрени сили разполагат със съответния боен потенциал:
- Военен състав: Индия с 1,4 млн. активни военни, Пакистан – под 700 хил.
- Военно оборудване: Индия има значително превъзходство в артилерията (9 743 срещу 4 619) и танковете (3 740 срещу 2 537).
- Военновъздушни сили: Индия разполага с 730 бойни самолета, докато Пакистан – с 452.
- Военноморски сили: Индия има 2 самолетоносача, повече подводници и разрушители от Пакистан.
- Ядрени оръжия: Двете страни имат почти равен ядрен арсенал – съответно 172 (Индия) и 170 (Пакистан) бойни глави.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: