Нетаняху уволни критичен министър и провокира масови бунтове в Тел Авив Снимка: © Getty Images

Тел Авив беше обхванат от огромен протест в неделя вечер, след като премиерът на Израел Бенямин Нетаняху уволни министъра на отбраната Йоав Галант. Той беше първият член на кабинета, който призова за спиране на спорните планове за реформа на съда.

Хиляди мъже и жени блокираха улиците в града в знак на протест срещу действията на Нетаняху, запалени бяха огньове по магистралата между Тел Авив и Йерусалим.

Около 2 ч. след полунощ, когато броят на демонстрантите е намалял, полицията е извадила водни оръдия и коне, за да разпръсне останалите протестиращи.

Бенямин Нетаняху уволни съпартиеца си Йоав Галант заради публичния му призив за спиране на противоречивата реформа, провокираща протести от месеци.

В събота Галант призова кабинета за диалог с опозцицията, като предупреди, че под въпрос вече е националната сигурност на страната. Недоволството срещу плановете на Нетаняху се разпространява и сред въоръжените сили. Йоав Галант съобщава, че много резервисти не се отзовават при призоваване в армията, за да покажат протест срещу правителството.

Какво предвижда реформата?

Нетаняху иска да преобразва институцията, която избира съдиите в Израел - комисия, състояща се от 9 членове - за да даде решително мнозинство на квотата на кабинета в съвета.

Според Нетаняху - Върховният съд се е превърнал в затворена и елитистка група, която не представлява интересите на гражданите и която се намесва в теми, по които не може да се произнася.

Премиерът на Израел лобира за пълна промяна на съдебната система, която да дава по-голям контрол на изпълнителната власт при одобряването и назначаването на съдии.

Проектът му предвижда и право на парламента да приеме повторно закони, които веднъж са отменени от съда.

Още по-критично е отношението към предложената промяна, с която основанията за предсрочно прекратяване на мандата на министър-председателя се ограничават значително - критиците на Нетаняху го обвиняват, че пренаписва основни закони в личен интерес заради висящото дело срещу него за корупция и измама.

Преди да заеме поста като премиер, Нетаняху подписа декларация за конфликт на интереси - акт, заради който се смяташе, че той не може да се занимава със съдебната реформа, тъй като самият той е подсъдим. Това е още една причина за протестиращите да настояват за оставката му, тъй като е нарушил декларацията си и закона.

Напрежението в неделя доведе до усилване на вътрешната критика срещу Нетаняху.

"Когато къщата ти гори, не питаш кой е прав, а потушаваш огъня с вода и спасяваш обитателите. Ако премиерът реши да спре законопроекта, за да не допусне раздор в нацията, ние трябва да подкрепим позицията му", казва министърът на културата и спорта Мики Зохар в Twitter.

"Реформата е необходима и ще я направим, но не и на цената на гражданска война", казва министърът на икономиката Нир Баркат, цитиран от CNN.

„Няма да съдействам“: Хора на Нетаняху искат замразяване на спорната съдебна реформа


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024