"България няма да бъде нито на студено, нито на тъмно, както служебният кабинет се опитва да се заиграва със страховете на хората," посочи бившият енергиен министър Александър Николов в интервю пред БНР.
Той коментира думите на настоящето правителство, че е заварило хаос и разруха в енергетиката и последвалото вчера твърдение на президента Румен Радев, че "докато има служебен кабинет, няма да има режим на тока":
"Енергетиката трябва да е много отвъд политическите боричкания, защото е секторът, който определя живота на цялото население - на абсолютно всеки гражданин, на цялата индустрия, всички бизнеси. Ако някой реши да го използва като формат на предизборна кампания, това е изключително грешно и, по моя лична преценка, е много вредно за обществото. Това показва културата на хората, които го практикуват," добави той.
Според него България е в по-изгодна позиция от останалите страни от Европейския съюз и добави, че енергийната криза е функция "в по-голяма степен от енергийната политика на Европа през последните 10 години, отколкото на войната на Русия в Украйна - тя катализира някои от ефектите."
Николов подчерта, че предимство за страната е това, че производството на електроенергия не зависи от природен газ: "Ние сме най-големият балансьор от Югоизточна Европа и на Западните Балкани от гледна точка на електроенергия. Това ни дава предимство, защото е възможно да се оформят споразумения, които да дадат възможност България да изнася електроенергия, а в замяна на това да получава природен газ."
Бившият министър на енергетиката е на мнение, че "очевидно вече дори за служебното правителство е доказано, че "Газпром" е несигурен доставчик".
"Това, което направиха с офертата, за която съдейства и Европейската комисия, не знам каква дефиниция да му сложа," продължи Александър Николов.
"Когато договорихме първите два танкера, те бяха реализирани като разтоварване в рамките на две седмици. Това, което бяхме направили, е до края на месец октомври всичко да е подсигурено, оставаха ноември и декември. Служебното правителство казва, че се е договорило с Турция за един слот, ние бяхме оставили един. Лесно 1+1 щеше да даде 2. Декември се провеждат търгове, капацитетът на Ревитуса също се увеличи, лесно можеше тогава да се реализира и третото карго. Останалите 4 карга щяха да са опция как да действа България след януари," обясни той ситуацията със слотовете.
Бившият министър призова ДАНС да разгледат много по-дълъг период за "Булгаргаз", а не само от април до юни, за да се разбере цялата картина в дружеството:
"Период, който обхваща и причините за намаляване на количествата от Азербайджан, кога, кой и дали е предоставил мълчалив отказ при запитване дали трябва да се намаляват тези количества, каква е комуникацията с "Газпром" по темата и прозрачни ли са търговете."
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: