Дейвид Бейкър, Демис Хасабис и Джон Джъмпър са носителите на тазгодишната Нобелова награда за химия.
Тримата учени са отличени с най-престижния приз за своята работа в сферата на изследванията на протеините, обявиха от Кралската шведска академия на науките в Стокхолм.
Бейкър получава наградата за "почти невъзможния подвиг да съдаде напълно нови видове протеини", а Хасабис и Джъмпър - за предсказване на сложни структури на протеини. Те са разработили модел на изкуствен интелект за решаване на 50-годишен проблем.
„Тези открития имат огромен потенциал“, подчерта при обявяването на победителите Нобеловият комитет.
Протеините са биомолекули, които са съставени от различни аминокиселинни единици. С помощта на информацията, съхранена в ДНК като план, аминокиселините в нашите клетки се свързват, за да образуват дълги вериги.
Тогава се случва „магията на протеините“, както се казва в прессъобщението на Нобеловия комитет - веригата от аминокиселини се усуква и нагъва в триизмерна структура, която дава функцията на протеините.
Някои от тях се превръщат в химически градивни елементи, от които могат да се развият мускулите например, други - в хормони или антитела.
Много от тях образуват ензими, които контролират химичните реакции на живота. Важни са и белтъците, които се намират по повърхността на клетките и служат като комуникационни канали между нея и околната среда.
Бейкър е професор във Вашингтонския университет в Сиатъл, а Хасабис е главен изпълнителен директор на Google DeepMind, подразделението за изследвания на изкуствения интелект, където и Джъмпър работи като старши научен сътрудник.
Тази година Нобеловите награди отново са осигурени с единадесет милиона шведски крони (малко под 970 000 евро) за всяка категория.
Едната половина от сумата ще бъде присъдена за работата на Бейкър, докато другата ще бъде поделена между Хасабис и Джъмпър.
Миналата година Мунги Бавенди, Луис Брус и Алексей Екимов бяха удостоени с Нобелова награда за химия за откриването и синтеза на квантови точки - технологии, които се използват в съвременните екрани, светодиодните лампи, както и в хирургията на тумори и др.
Нобеловите награди за медицина и физика също вече са връчени. Предстои Нобеловата награда за литература да бъде връчена в четвъртък, а тази награда за мир - в петък.
"Кръстникът на изкуствения интелект" и американски професор получават Нобела за физика
Гутериш и UNRWA са сред фаворитите за Нобелова награда за мир
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: