Олимпийските медали от приключилата преди само няколко месеца Олимпиада в Париж 2024 се разпадат, а стотици наградени спортисти вече са поискали подмяна. Всичко това се оказва лоша реклама за компанията част от процеса по производство - луксозната френска марка LVMH, притежавана от един от най-богатите хора в света Бернар Арно.
Империята за луксозни стоки беше най-големият корпоративен спонсор на отминалите Олимпийски игри в Париж. Сега обаче е на път да си спечели репутация като производител на "евтини" олимпийски медали.
За случая сигнализира изданието "New York Times", което съобщава, че за малко повече от 100 дни след закриването на най-голямото международно спортно състезание повече от 100 спортисти са поискали да подменят медалите си. Причината е, че те са започнали да се разпадат.
Миналия месец френските плувци Клеман Секи и Йохан Ндойе-Бруар показаха в социалните мрежи своите лющещи се медали.
Америнаският състезател по фехтовка Ник Иткин също споделя пред NYT, че бронзовото му отличие е започнало да се "бели" още дни след Олимпиадата.
"След като минаха няколко седмици, това стана по-забележимо", казва Иткин, който планира да поиска замяна.
😭😭 Paris 1924 pic.twitter.com/WzfoV3ECQt
— Yohann Ndoye Brouard (@yohann_2911) December 28, 2024
Проблемът изглежда се среща най-често при бронзовите материали. Международният олимпийски комитет (МОК) вече се извини за случая и заяви, че ще подмени всички лющещи се медали.
LVMH не е коментирала казуса. Неин говорител посочва пред "New York Times", че луксозната марка не е изработила предметните отличия и следователно не носи отговорност за тях и няма какво да коментира.
В навечерието на Олимпиадата обаче модният гигант се хвалеше с ролята, която неговите експерти занаятчии са имали именно при изработването на медалите. Дизайнерите от къщата за луксозни бижута и часовници Chaumet (притежавана от LVMH) обясняваха как точно е протекъл едногодишния проект за изработване на медалите.
В основата на идеята е всеки от тях да има парче от Айфеловата кула. Chaumet преди това никога не са проектирали спортен медал. От трите, е трябвало да изработят, бронзовият е бил най-сложен.
Pas la médaille de bronze de Clement Secchi qui s’écaille 💀💀#Paris2024 pic.twitter.com/Dv7YOVxLMN
— MR.CARTER (@NelsonCarterJr) December 27, 2024
"Той е най-труден, защото е най-деликатен", каза тогава Филип Бергамини, един от дългогодишните дизайнери в Chaumet, пред "New York Times".
Компанията променя дизайна стотици пъти, докато специална комисия от спортисти и олимпийски служители постига съгласие как точно да изглеждат медалите. След това дизайнерите обединяват усилията си с Парижкия монетен двор - френска институция, която произвежда френските монети и други скъпоценни предмети.
Изработката на всеки отнема 15 дни - от щамповането на дизайна до потапянето му в злато, бронз или сребро, след което се завършва с лакиране.
Когато първи спортист публикува снимки на ръждясалия си бронз само няколко седмици след Игрите в Париж, монетният двор веднага започва вътрешно разследване, за да "разбере обстоятелствата и причината за повредата".
Институцията открива, че един от лаковете, който е използван, е дефектен. Какъв точно е съставът на лака е търговска тайна, но покритието на самия медал изглежда е било отслабено.
Монетният двор е трябвало да промени химичната формула на лака, за да се съобрази с европейските разпоредби, които забраняват използването на хромов триоксид - токсичен химикал, използван за предотвратяване на ръждясването на метала. Това съобщава специализираният френски вестник "La Lettre", като се позовава на вътрешен доклад.
Не е ясно колко точно олимпийски отличия са засегнати и колко ще бъдат подменени. МОК обаче обеща да съдейства на наградените спортисти:
"Повредените медали ще бъдат подменени от Парижкия монетен двор и гравирани по идентичен начин с оригиналите", се казва в изявлението на комитета.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: