Опозицията в Унгария поиска оставки на министри след скандала с шпионския софтуер "Пегас" Снимка: © Getty Images

Опозицията в Унгария поиска оставки в кабинета на управляващата партия „Фидес“ на Виктор Орбан заради обвинения, че крайно-дясното правителство е подслушвало журналисти, собственици на медии и политици от други формации с шпионския софтуер „Пегас“.

Скандалът се разрази преди повече от седмица, когато няколко световни медии публикуваха списъци с над 50 хиляди номера от целия свят, които са били засегнати от зловредния софтуер на израелската компания NSO. Най-малко 10 правителства са подслушвали чрез него активисти, политици, журналисти, бизнес директори и адвокати, като в разкритията се появиха контактите на Еманюел Макрон, Шарл Мишел и др.

Има и българска следа в сагата със софтуера "Пегас" за шпиониране на политици и журналисти по света

В Унгария основното обвинение е, че Орбан се е прицелил чрез „Пегас“ в разследващи журналисти и в директорите на независимите издания, които стават все по-малко на брой.

„Най-малко министърът на правосъдието Юдит Варга трябва да подаде оставка“, каза кметът на Будапеща Гергели Карашони, който е най-големият опонент на Орбан за изборите следващата пролет.

„Този скандал показва, че вече не можем да говорим за върховенство на закона в Унгария“, заяви Ана Донат – евродепутат и член на опозиционната партия Momentum. „Настояваме за оставка на правителството“, каза тя пред AP.

В понеделник над 1000 души излязоха на протест по улиците на Будапеща в защита на независимите журналисти и активисти, станали мишена на Виктор Орбан. Унгарският закон позволява в случаи на риск за националната сигурност разузнаването да разпореди наблюдение без съдебен надзор – но само с подписа на министъра на правосъдието.

Юдит Варга отказа да коментира дали правителството е използвало неправомерно софтуера „Пегас“, но заяви, че „всяка страна се нуждае от подобни инструменти“.

Миналата седмица прокуратурата в Будапеща започна разследване за незаконно събиране на секретна информация, но малцина очакват то да доведе до реални резултати.

Опозиционни политици настояха за спешна среща на Комисията за национална сигурност в парламента още в понеделник, но четиримата представители на управляващите от „Фидес“ не са отишли на заседанието, което означава, че не е имало кворум.

„Планът на правителството е да не обсъжда този проблем“, твърди Петер Унгар – член на комисията от LMP, партията на "зелените". Той настоява за оставка на правосъдния министър, ако тя не може да предостави „адекватно обяснение“ дали и защо е било осъществявано наблюдение над опозиция и журналисти.

Поне петима представители на медиите се появиха в списъка по разследването за „Пегас“. Двама са членове на разследващия сайт Direkt 36.

Наскоро премиерът Виктор Орбан беше добавен към списъка на „Репортери без граници“ за врагове на медийната свобода и стана първият европейски лидер в него. Местната преса в Унгария е напълно контролирана от предприемачи, настроени приятелски към Орбан. Той вече заплаши сериозно съществуването на малкото независими медии като Radio Klub и Index.hu.

Виктор Орбан официално получи "титлата" враг на медийната свобода

Бизнесменът Миклос Важили, който е близък до министър-председателя, пое контрола над Index.hu през 2020 и освободи главния редактор Шаболш Дул. Radio Klub, която често критикува премиера на Унгария, загуби лиценза си през февруари и трябваше да премине изцяло в онлайн пространството, а честотата ѝ бе дадена на приятелски настроена към Орбан медия.

В списъка на потенциално подслушваните опозиционери в Унгария е и Йорги Гемеши от партия UK. Той е председател на Националната асоциация на кметовете.

„В продължение на 30 години той е кмет на малкия град Гьодьольо и за мен е немислимо да съществува някакъв национален интерес да бъде подслушван и следен“, твърди Карашони, цитиран от The Guardian.

Кметът на Будапеща не попада в изтеклия списък, но през 2019 в публичното пространство изтекоха записи с гласа му. По време на кампанията му срещу представителя на „Фидес“ в медиите се появи аудио, на което Карашони говори за вътрешна борба в опозицията. Сега той казва, че ако води „чувствителни дискусии“, го прави без присъствие на лаптопи или телефони в залата, а след случая с "Пегас" има още едно наум.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Прокуратурата и НАП проверяват Зорница Гюцова, която учи мъжете на бой и насилие

Първо ще се установява дали "жената не е невменяема", съобщи БНТ

12:29 - 20.05.2025
Важно днес

Васил Терзиев обвини държавна агенция в блокиране на търговете за чистотата в София

Столична община още не може да обяви нови поръчки за сметосъбирането в София заради необяснимо забавяне от страна на Агенцията за обществени поръчки

12:21 - 20.05.2025
Важно днес

Зеленски обмисля среща на върха в широк формат, но преговорите за мир остават трудни

Киев вижда като вариант "среща на високо ниво", в която да се включат САЩ, Великобритания, страните от ЕС и Русия

09:55 - 20.05.2025
Важно днес

Как снимки на свидетелка по дело се появиха в секс-канал в Telegram след скандал със съдия

Снимки и данни на жената са били разпространени в затворена Telegram група за секс услуги

09:33 - 20.05.2025
Важно днес

Транспортните синдикати пак ще искат 500 + 600 лв. увеличение на заплатите до 2027 г.

Блокадата била вдигната заради "изключително силен обществен натиск върху работещите"

08:11 - 20.05.2025
Важно днес

Въпреки присъдата, Сенатът на САЩ одобри Чарлз Кушнър за посланик във Франция

Кушнър е свекър на Иванка Тръмп

07:49 - 20.05.2025
Важно днес

Белгия иска имунитета на 5 евродепутати, включително Никола Минчев, заради Huawei

Българският евродепутат е потвърдил за искането на прокуратурата

07:30 - 20.05.2025