Парламентарната комисия по правни въпроси прие на второ четене механизма за разследване на главния прокурор. Решението беше взето без дебат и с пълно единодушие от депутатите.
Това беше и първият законопроект, който 49-ото Народно събрание разгледа. Това се случи миналата седмица, когато парламентът даде старт на "бързата писта" за промените в НПК и Закона за съдебната власт. Те предвиждат да се регламентира ефективен механизъм за търсене на наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници. Дава се възможност наказателен съдия от Върховния касационен съд да ръководи разследване срещу главния прокурор или негов заместник, когато има основание за това.
Той ще изпълнява ролята на разследващ прокурор и ще бъде избиран от списък от съдии, които предварително са се съгласили за изпълняват длъжността. Условията, на които те ще трябва да отговарят, са да имат минимум 12 години стаж и 7 години опит с наказателни дела.
Предлага се още главният прокурор да се назначава и освобождава с 13, а не със 17 гласа от ВСС.
На заседанието на правната комисия в четвъртък присъства и самият главен прокурор. Гешев повтори становището на ръководената от него прокуратура, че готвените промени са противоконституционни. Той каза пред народните представители, че смята да довърши мандата си и няма да участва в нещо, което обслужва "политическата мафия".
"Войната срещу съдебната власт, опитите за овладяване на съдебната власт и съзнателното рушене на институциите е в интерес може би на организираната престъпност, мафия, олигархия", заяви Гешев, цитиран от bTV.
Той заяви, че няма да позволи Конституцията да се пипа с "мазни пръсти" и завърши острата си реч с призива: "Бог да пази България".
Текстовете, в които се предвижда въвеждане на контрол на главния прокурор, бяха внесени от Министерския съвет. Окончателното решение за тях ще бъде взето на гласуване на второ четене в пленарна зала, като се очаква това да се случи още в петък, 26 май.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: