Повече от 1000 души са починали от наводненията в Пакистан от средата на юни до днес, съобщава Guardian, като мусонният период в страната вече започва да бъде определят за "сериозна климатична катастрофа".
Тежките дъждове в района унищожиха цели села и голяма част от реколтата, докато войници и спасители евакуират засегнатите жители и осигуряват храна на хилядите хора, които останаха без дом.
По данни на Националния орган за справяне с бедствията броят на жертвите вече е 1033, като 119 от тях са загубили живота си през последните 24 часа.
Наводненията през тази година са сравними с тези от 2010 - най-лошата година, за която съществува статистика на щетите досега. Тогава повече от 2000 души починаха, а близо една една пета от държавата бе под вода.
Шери Рехман, сенатор, който отговаря за климатичните въпроси в страната, каза във видео в Twitter, че "Пакистан преживява сериозна климатична катастрофа - една от най-тежките от десетилетие насам".
Мусонният сезон е засегнал повече от 33 милиона жители - един на всеки седем. Близо 300 хиляди домове са унищожени, множество пътища са непреходими, а прекъсването на електричеството е често срещан проблем в цялата държава.
По думи на Рехман до момента, в който дъждовете започнат да намаляват, една четвърт или една трета от Пакистан може да се намира под вода.
"Това е глобална криза и ще се нуждаем от по-добро планиране и по-устойчиво развитие - ще трябва да заложим на реколта, която не се влияе толкова от климата и на по-стабилни сгради."
Големият брой реки в района предразполага към още по-голямо унищожение, когато става дума за такива трайни порои. Река Инд е ключов източник на енергия и средство за напояване на обработваемите земи, но в същото време при подобни сценарии носи и разруха. Десетките планински притоци, които я захранват, също преливат през последните месеци.
Фактът, че Пакистан е мястото с най-много ледници отвъд полярните области, също допринася за тежкото положение в страната.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: