Малко след като излезе информация, че българският премиер Бойко Борисов е нарекъл нидерландския си колега Марк Рюте Борисов нападнал Рюте, че е "полицаят на Европа", Шпигел му припомня, че е каратист министър-председателят даде знак, че лидерите на върха на ЕС работят за обща цел. Борисов качи снимка в профила си във "Фейсбук", на която се вижда как с Рюте се поздравяват преди началото на втория ден преговори на Европейския съвет за съгласуване на бюджет за ЕС до 2027 и фонд за възстановяване след пандемията.
"Пълен синхрон" - така българският премиер определи работата си с нидерландския министър-председател, който блокира преговорите в петък, защото искаше налагане на вето при разпределението на средствата в случаите на липса на достатъчно амбициозни реформи в страните бенефициенти. На влизане в залата в Брюксел в събота Борисов изтъкна, че държавите, които участват с по-голям финансов ресурс, имат правото да търсят и по-голям контрол върху разходването на средствата. Той изрази разбиране за т нар. "пестелива четворка", в която е и Нидерландия.
Българският министър-председател изрази подкрепа за нидерландския премиер и по отношение на инструмента, предвиждащ възможността всяка държава да поставя определен въпрос, който счита за важен, за разглеждане от министрите от ЕКОФИН - Съветът по икономически и финансови въпроси. „Това е добър компромис“, отбеляза Борисов.
Премиерът на България изрази оптимизъм, че лидерите ще постигнат съгласие и за съотношението на безвъзмездните и заемните средства. „Има шанс да се разберем и да намерим работещия компромис“, заяви Борисов.
Той иска максимална подкрепа по отношение на медицинския аспект на пандемията, фокус върху помощта за социално слабите и запазване на заетостта. „Погрешно е да считаме, че сме в края на пандемията. Нито имаме ваксина, нито имаме лекарство“, каза Борисов.
Според българския министър-председател е ключово да бъдат подкрепени медицинските работници и центрове, както и да има единен медицински протокол за всички европейски държави, например по отношение на маските, дистанцията, училищата, ресторантите.
Второто искане, което ще изтъкне пред колегите си в Брюксел, е европейската солидарност. "С парите от европейската солидарност, за които говорим - безвъзмездните пари, т.нар. грантове, незабавно да се подкрепят социално слабите, хората, останали без работа. Съответно - дизайните на мерките 60/40, 80/20, за да се запазят работните места", каза той.
Според Борисов ЕС трябва да се концертира най-вече върху периода от шест месеца до една година напред, когато се счита, че ситуацията ще бъде най-тежка в социално-икономически аспект. „Разбира се, паралелно трябва да търсим и в дългосрочен план как ЕС ще излезе от кризата следващите години“, добави премиерът.
Борисов нападнал Рюте, че е "полицаят на Европа", Шпигел му припомня, че е каратист
Диригентска палка за "хармонични звуци в политиката": Кой какво подари на Ангела Меркел
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: