Срещата на лидерите на страните от Европейския съюз в Брюксел този петък съвпадна с 66-ия рожден ден на немския канцлер Ангела Меркел и събитието нямаше как да мине без подаръци. Бъклица с розово масло и "Маската върху носа!": Когато Борисов срещна Меркел на Европейския съвет , а и останалите лидери демонстрираха оригинални идеи.
Президентът на Литва Гитанас Науседа знае, че Меркел е голям ценител на оперната музика и ѝ връчи диригентска палка. В публикация в профила си в Twitter той честити на германския канцлер и обясни защо е подбрал този подарък.
Herzlichen Glückwunsch zum Geburtstag, liebe Frau Bundeskanzlerin Angela Merkel, Europäische Dirigentin 2020! Mein symbolisches Geschenk an Sie ist ein Dirigentenstab. Auf harmonische Klänge in der europäischen Politik für eine großartige europäische Symphonie! pic.twitter.com/CTqU7tsPQt
— Gitanas Nausėda (@GitanasNauseda) July 17, 2020
„Честит рожден ден на канцлера Ангела Меркел – европейският диригент на 2020! Моят подарък за вас е символичен – диригентска палка. За хармонични звуци в европейската политика и за страхотна европейска симфония!“, написа Науседа.
Португалският премиер Антонио Коща пристигна в Брюксел с голям пакет, от който Ангела Меркел извади романа „Blindness“ („Слепотата“) на местния писател Жозе Сарамаго.
Министър-председателят на Люксембург – Ксавие Бетел, подари на Меркел бутилка вино, а такъв бе дарът и на френския президент Еманюел Макрон. Той връчи на канцлера на Германия няколко бутилки от класическото френско Бургундско вино.
Премиерът на Хърватия Андрей Пленкович също бе заснет как се здрависва с немския канцлер и ѝ връчва торба с подаръци.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заложи на белгийската класика и подари на Меркел шоколад.
В петък държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС не успяха да се договорят за формирането на седемгодишен бюджетен план на блока за периода 2021-2027 г., както и за фонда за възстановяване на икономиката след пандемията от коронавирус. Според информация на Politico - преговорите били блокирани от нидерландския премиер Марк Рюте, който отказал компромисен вариант за сделка, отправен от Шарл Мишел.
Планът за възстановяване, който ще гарантира на държавите членки 500 милиарда евро под формата на грантове и още 250 млрд. като заеми, е Меркел и Макрон договориха помощен фонд за €500 млрд. Против него обаче са представителите на "Пестеливата четворка": Фондът на Меркел и Макрон срещна съпротива – Нидерландия, Австрия, Дания, Швеция, а отчасти и Финландия.
Те не искат общ дълг и увеличаване на бюджета на ЕС, а въвеждане на еднократни заеми като спешна помощ за най-засегнатите от кризата. А голяма част от предложения от Меркел и Макрон фонд предвижда да стимулира инвестициите в екологични проекти и дигитален преход.
Преговорите продължават и днес, като това не се понрави на българския министър-председател Бойко Борисов. Още при пристигането си в Брюксел в петък той настоя всичко да бъде решено в рамките на един ден: "Изключително важен съвет за многогодишната финансова рамка, Кохезионния фонд, Общата селскостопанска политика, грантове, заеми... Искрено се надявам, въпреки различията, да има постигнато днес споразумение", каза министър-председателят при пристигането си за срещата на върха", каза вчера премиерът.
Прочетете още:
Борисов нападнал Рюте, че е "полицаят на Европа", Шпигел му припомня, че е каратист
Бъклица с розово масло и "Маската върху носа!": Когато Борисов срещна Меркел на Европейския съвет
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: