Парламентът забранява употребата на вейпове и нагреваеми цигари от непълнолетни Снимка: © Getty Images

България е поредната държава, която е на път да забрани употребата на силно ароматизираните цигари за еднократна употреба.

Вейповете и всички останали бездимни и нагреваеми тютюневи изделия са на път да бъдат изрично забранени за употреба от непълнолетни в България.

Това предвиждат промени в Закона за закрила на детето, които депутатите единодушно приеха на първо четене в пленарната зала.

Текстовете забраняват продажбата и употребата на бездимни и нагреваеми цигари на лица под 18 години.

До този момент в закона се забраняваше употребата на тютюнева изделия и алкохолни напитки за деца, но никъде не беше упоменато за бездимните цигари.

"Голяма част от този тип изделия са с неясен произход и липсата на забрана за употребата и продажбата им е достатъчно, за да се предлагат все нови продукти с неясна субстанция", пише в мотивите на вносителите от ГЕРБ, сред които са бившият здравен министър Костадин Ангелов, Деница Сачева и Лъчезар Иванов.

Сред примерите, които дават са изделия като вейпове с и без никотин и т.н., които реално до момента оставаха извън действащата нормативна разпоредба.

"Настоящият проблем, който искаме да решим с този закон е много сериозен. Става въпрос за употребата на вейпове от деца, които не са навършили 18 години. В тази връзка ние искаме да ограничим това. Вкусът на вейповете привлича българските деца а ние не знаем какво се съдържа в тях. Не са безвредни, защото не сме наясно, до какви последици може да доведат", каза Костадин Ангелов от ГЕРБ.

Той припомни и случай, при който тийнейджърка получи гърч след пушене на вейп.

От изказванията на депутатите стана ясно, че ограниченията могат да обхванат по-широк кръг продукти, включително енергийните напитки.

"Открехвам една голяма врата пред вас с идеята дали изобщо тези видове цигари и вейпове да е разрешено да имат плодови вкусове", каза Ангелов. Да помислим в здравната комисия за доста по-широк контрол - и на енергийни напитки, и на ароматни вейпове и бездимни цигари, допълни Александър Симидчиев от ПП-ДБ.

Няколко европейски страни също забраняват или ограничават употребата на ароматизираните електронни цигари, който са пристрастяваши за тийнейджърите - сред тях са Франция, Германия, Белгия и Ирландия.

Aвстралия предприе най-строгия отговор, като направи вейповете само по лекарско предписание, намали съдържанието на никотин в тях и ограничи ароматите.

В Нова Зеландия бяха предприети подобни стъпки - забрана на повечето вейпове за еднократна употреба и ограничаване на маркетинга за деца, включително забрана за магазини за вейп в близост до училища и правила, които изискват общи описания на аромати. Правилата, които влязоха в сила през август, са с идеята да продължи продажбата на еднократните електронни цигари за тези, които ги използват като преход към отказване от тютюнопушенето.

Ирландско изследване показва, че тийнейджърите, които използват електронни цигари, са до пет пъти по-склонни да започнат да пушат в сравнение с тези, които не го правят.

Парламентът в България напът да наложи и пълна забрана за употреба райски газ от физически лица. Употребата му е забранена за лица под 18 години още през 2022 година, но проект на БСП, одобрен на първо четене, предвижда веществото да бъде изцяло забранено за всички физически лица, без оглед на възрастта им.

Забраната ще важи и за онлайн продажби. Райски газ ще могат да купуват само юридически лица с цел производство на храни и медицински цели.

Въвеждат се и нови санкции за нарушение на забраната:

  • те започват от 5000 лв., а при повторно нарушение стигат до 20 000 лв.;
  • Когато нарушението е извършено от едноличен търговец или фирма, санкциите започват от 20 000 лв.;
  • ако нарушението е извършено в заведение, се предвижда наказанието ще е имуществена санкция между 30 и 40 хил. лв. и затваряне на обекта;

За да станат факт новите правила, депутатите трябва да одобрят текстовете и на второ четене.

Цигари, алкохол, вейп: Още на 11 г. българските деца се излагат на опасност от зависимости


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

Мартин Пар - човекът, който промени документалната фотография, е починал на 73 години

Наричан „хроникьор на британския живот“, Мартин Пар оставя след себе си над 120 книги и хиляди кадри

20:15 - 07.12.2025
Спорт

“Левски” се завърна към победите след успех срещу “Спартак” (Варна)

“Левски” завършва календарната година с 44 точки

19:56 - 07.12.2025
Важно днес

Благомир Коцев би се кандидатирал за президент, ако хората го поискат

Въпросът обаче не е на дневен ред на този етап

19:25 - 07.12.2025
Важно днес

Почина основателят на "Фантастико" Валери Николов

Той е починал на 74-годишна възраст след продължително боледуване

18:06 - 07.12.2025
Спорт

Ландо Норис спечели първата си титла във Формула 1

Без много драма, но с много напрежение в Абу Даби

17:11 - 07.12.2025
Важно днес

Красен Станчев: Бюджет 2026 създава опашки от искащи пред тези, които доят хората

Новият бюджет не решава проблемите и хората ще го разберат много бързо, смята икономистът

16:58 - 07.12.2025
Важно днес

Делян Добрев: Допуснахме много грешки с гласуването на бюджета

ГЕРБ припознавали втория вариант на бюджета като свой, предишният бил на мнозинството

16:06 - 07.12.2025
Важно днес

Пеевски организира контрапротести в защита на правителството

Структурите на ДПС по места обявяват демонстрации под мотото "Не на омразата"

13:31 - 07.12.2025
Важно днес

Гръцките фермери отново затвориха границата между Гърция и България

Спряно е движението на камиони през пунктовете “Кулата - Промахон” и “Илинден-Ексохи”

13:28 - 07.12.2025