235 дни в Космоса и загадъчен здравословен проблем, който е изискал незабавна хоспитализация — това са само част от предизвикателствата, с които се е сблъскал екипът на „Crew-8“ след завръщането си на Земята.
При първата си пресконференция в петък, космонавтите Матю Доминик, Майкъл Барат и Джанет Епс разказаха интересни подробности за трудния преход обратно към земния живот, но запазиха мълчание по въпроса кой от тях е бил настанен в болница и защо.
НАСА потвърди, че веднага след като капсулата „Crew Dragon“ на SpaceX се е приземила в Мексиканския залив на 25 октомври, целият екип е бил транспортиран до медицинско заведение в Пенсакола, Флорида.
Един от космонавтите е останал за наблюдение през нощта заради неуточнен „медицински проблем“. НАСА обаче отказва да разкрие повече подробности, като се позовава на конфиденциалността на здравната информация. Самите космонавти също отказаха да коментират случая.
„Целият екип е преминал през обстоен медицински преглед веднага след приземяването,“ каза само Матю Доминик.
Медицинските прегледи са рутинни след подобни дълги космически мисии. Обикновено обаче астронавтите се транспортират директно след кацане до базата в Хюстън, а не се настаняват в близка болница, за да се възстановят.
Доминик описа и шока от завръщането в земната гравитация.
„Някои симптоми са предвидими — дезориентация, световъртеж. Но никой не ти казва за малките изненади, като това колко трудно може да бъде просто да седнеш на твърда повърхност след 235 дни в безтегловност.“
Той разказа и как по време на семейна вечеря след завръщането се е наложило да стане от неудобен стол и да легне на земята, докато се почувства по-добре.
Майкъл Барат, който е лекар и специалист по космическа медицина, също отказа да разкрие детайли за здравословното състояние на своя колега.
„Космическите полети остават обвити в неизвестност,“ обясни той. „Понякога организмът реагира по начин, който не разбираме напълно. Този случай е бил именно такъв.“
Джанет Епс допълни, че преходът обратно към земната гравитация е индивидуален за всеки.
„Всеки ден е по-добър от предишния, но човек трябва да се движи и да тренира, независимо от умората,“ отбелязала тя.
Руският космонавт Александър Гребенкин, четвъртият член на „Crew-8“, вече се е завърнал в Русия и не е участвал в пресконференцията.
Мисията, която стартира през март, включваше множество научни експерименти и беше първият космически полет за Епс, Гребенкин и Доминик. Майкъл Барат е единственият ветеран, който е посещавал Международната космическа станция три пъти.
Астронавтите от „Crew-8“ се изстреляха в Космоса на 3 март, но останаха там много по-дълго от очакваното.
Сред пречките за завръщането им на Земята бяха промени в графика. Те настъпиха след проблеми с космическия кораб Boeing Starliner, който при изпитателен полет в началото на юни превози други двама астронавти до космическата станция. Експертите обаче решиха, че е твърде рисковано, за да го изполват отново за връщане към Земята.
В крайна сметка НАСА реши да изпрати обратно космическия кораб на Boeing празен и прехвърли астронавтите от Starliner на мисията на SpaceX Crew-9.
Забавния имаше и заради урагана „Милтън“ в края на октомври, но капсулата на SpaceX все пак кацна безопасно след над 30 часа пътуване.
Мисията, продължила 235 дни, обаче не е най-дългият престой в Космоса. Рекордът все още държи космонавтът Валери Поляков на борда на съветско-руската космическа станция "Мир" в периода 1994-1995 г. Тогава той прекарва извън Земята общо 437 дни.
LIVE: Our #Crew8 @NASA_Astronauts are taking your questions about their recent mission to the @Space_Station.
— NASA (@NASA) November 8, 2024
Share your questions for our crew using #AskNASA. https://t.co/da7BtCwH8p
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: