Обявяването на руския посланик Елеонора Митрофанова за "персона нон грата" в България може да се случи, но това ще е обвързано с няколко условия - включително, разрешаване на проблема с блокирания кораб с български екипаж край Мариупол.
Това стана ясно от думите на премиера Кирил Петков, няколко дни след като Министерски съвет не успя да вземе решение за изгонването на Митрофанова - включително и заради изричната съпротива на БСП.
Кирил Петков описа поведението на руския посланик като "абсолютно непристойно за един дипломат" и напомни, че България вече е предприела серия от стъпки, за да сигнализира на Москва, че не приема действията на дипломатическите представители в София.
"Следващата стъпка е да я сложим като "персона нон грата". Но защо още не го правим? Защото ако направим това, то е пълно прекъсване на отношенията. Според нас е много по-целесъобразно, ако такава стъпка се предприеме, тя да бъде на ниво ЕС. Нямаме в този момент страна в ЕС, която още да го е направила", каза Петков пред журналисти в Народното събрание.
Директно изгонен руски посланик все още няма, но Литва понижи нивото на дипломатическо представителство в страната, което означава, че посланикът би трябвало да се върне в Москва.
Той директно обвърза казуса и с кризата около кораба, който изчаква край украинското пристанище от началото на войната.
"Истината е, че нашият кораб в Мариупол - в момента неговата безопасност зависи и от руската страна. Имаме 15 българи, на които животът зависи от това. Когато се взимат такива решения, трябва да се разглежда цялостната картинка, и много внимателно да се взимат. Аз лично не бих рискувал по никакъв начин възможността за тяхното спасяване", каза още той.
Държавите, които изгониха руски шпиони с дипломатически паспорти
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: