Новината е последно обновена в 18:35 ч. на 16 февруари
САЩ официално са попитали европейските лидери от какво имат нужда, за да участват в споразумението за постигане на сигурност в Украйна. Това съобщава агенция Reuters, като се позовава на написаното в дипломатическия документ, с който разполагат. Той се състои от шест точки.
В него Вашингтон задава няколко въпроса, включително "кои държави биха могли да допринесат за гаранциите (за сигурност) в Украйна, както и кои биха били готови да разположат войски в Украйна като част от мирното споразумение".
„Какви изисквания за подкрепа от страна на САЩ, ако има такива, Вашето правителство счита за необходими за участието си в тези споразумения за сигурност?“, гласи друг от въпросите.
Все още не е ясно дали европейският отговор ще бъде колективен или страните от ЕС ще реагират самостоятелно.
В документа също така се пита и "кои европейски и/или трети страни, според тях, биха могли или биха участвали в такова споразумение и дали тяхната страна би била готова да разположи войски в Украйна като част от мирно споразумение".
Страните са запитани и за това какви действия трябва да са готови да предприемат САЩ, съюзниците и партньорите, ако Русия атакува тези сили.
„Какви допълнителни възможности, оборудване и варианти за поддръжка е готово да предостави Вашето правителство на Украйна, за да подобри преговорната си позиция и да увеличи натиска върху Русия?“, се пита още в документа.
Часове по-рано европейското издание POLITICO съобщи, че високопоставени служители на администрацията на Доналд Тръмп се отправят към Саудитска Арабия, за да започнат мирни преговори с руски и украински представители.
Според източници на изданието съветникът по националната сигурност Майк Уолц ще се присъедини към държавния секретар Марко Рубио и Стив Уиткоф, пратеникът на американския президент в Близкия изток, през следващите дни, за да започнат преговори за прекратяване на войната в Украйна.
Непосредствено след разпространената информация обаче Киев я определи като изненада и подчерта, че засега няма планове за изпращане на украинска делегация в страната.
Преди дни Доналд Тръмп обяви, че по време на телефонен разговор с Владимир Путин са договорили започване на преговори за прекратяване на войната в Украйна.
Тръмп определи разговора с руския президент като "страхотен". Думите му, че не е "практично" Киев да се присъедини към НАТО и също така е "малко вероятно" Украйна да възстанови границите си преди инвазията през 2014 година (когато Русия незаконно анексира Крим, б.р.) породиха опасения, че това на практика може да означава мир за сметка на капитулация за Украйна.
Часове преди началото на Мюнхенската конференция по сигурността в петък министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет изключи възможността Украйна да се присъедини към НАТО в рамките на мирните преговори, както и идеята американски войски да бъдат включени в бъдещите мироопазващи сили.
Европейски официални лица настояват всяко мирно споразумение да бъде договорено по начин, който не просто означава спиране на бойните действия в Украйна, но и няма да позволи на Русия да се превъоръжи и прегрупира, за да започне нова инвазия в бъдеще.
Макрон свиква европейските лидери на спешна среща за Украйна
Зеленски не вярва, че Русия е готова за мир и призова за създаване на обща европейска армия
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: