Нов залп от американския президент Доналд Тръмп срещу президента на Украйна Володимир Зеленски дойде само в рамките на 24 часа.
Тръмп нарече Зеленски "диктатор" в публикация в собствената си социална мрежа и успя да разпространи още пет лъжи в краткото съобщение. То съдържа и заплаха - че украинският президент трябва "да действа бързо или няма да му остане държава".
Публикацията започва с фалшива информация за парите, които САЩ са похарчили в подкрепа на Украйна, и с още една неистина, с която вменява вина на Украйна за непредизвиканата агресия на Русия.
Според твърдението на Тръмп "един умерено успешен комик, Володимир Зеленски, успя да убеди Съединените американски щати да похарчат 350 милиарда долара, за да влязат във война, която не може да бъде спечелена". Тръмп настоява още, че средствата, отпуснати от САЩ, са повече от финансовата подкрепа на Европа за Киев.
Фактите обаче говорят друго. По данни на независимия Институт за световна икономика в Кил числата са:
- Европа е отпуснала помощ на стойност 138 милиарда долара на Украйна
- САЩ са предоставили подкрепа в размер на 119 милиарда долара
Американският президент написа още едно невярно твърдение, според което Зеленски е признал, че "половината от парите, които му изпратихме, са „изчезнали."
В интервю за Associated Press, публикувано на 2 февруари, украинският президент заяви, че Украйна е получила общо 76 милиарда долара военна помощ от САЩ, при гласуваните 177 милиарда долара.
Това, че средствата са "изчезнали", обаче е част от пропагандата на Кремъл.
Значителен дял от финансовата подкрепа, отпусната от Конгреса на САЩ за Украйна, всъщност е предназначена за модернизация на американската военна промишленост и армия, а оръжията, които се изпращат, са от запасите на Пентагона. Тези запаси се обновяват. Освен това украинската страна няма достъп до самите финансови транзакции, осигуряващи военната помощ.
В поста си Тръмп нарече Зеленски "диктатор, който отказва да проведе избори, защото има много ниска подкрепа в Украйна". И двете части на това твърдение са лъжа. Защото:
- Военното положение в Украйна не позволява да се проведат избори. Това е нормална практика в демократичните страни (включително в българската конституция има текст, според който при война или друго извънредно положение мандатът на Народното събрание се удължава до отпадане на обстоятелствата - б.р.). Провеждането на избори в момента би било логистично невъзможно и опасно за сигурността на държавата.
По този повод бившият британски премиер Борис Джонсън припомня, че и във Великобритания в периода 1935 - 1945 (през 1939 г. започва Втората световна война - б.р.) не е имало избори.
- Не е вярно, че подкрепата за Зеленски е много ниска. Въпреки че страната е във война, украинският президент продължава да се ползва с високо доверие от гражданите. Процентите според различни социологически проучвания варират, но показват средно над 50% подкрепа.
Тръмп твърди още, че войната не би могла да спре без намесата на САЩ и в частност - неговата.
Това твърдение също е спорно, тъй като до момента няма индикации, че администрацията на американския президент се стреми да постигне мир, който да е приемлив и за Украйна, а не да обслужва единствено интересите на Кремъл.
Това е поредната атака на Тръмп срещу Зеленски. По-рано през деня републиканецът обвини Киев за започването на войната, а украинският президент му отговори, че "живее в полето на руската дезинформация.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: