Полицията използва водни оръдия срещу хиляди протестиращи в Грузия Снимка: © Getty Images

Хиляди протестиращи блокираха улици в грузинската столица Тблиси, след като управляващата партия в страната обяви, че замразява кандидатурата си за членство в Европейския съюз.

Управляващата проруска партия "Грузинска мечта" обяви, че ще прекрати преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 г., като същевременно отказва бюджетни грантове от Брюксел.

В отговор на решението хиляди демонстранти излязоха на протест по улиците на Тбилиси и други четири града от страната. Стигна се до сблъсъци с полицията.

Силите на реда използваха водни оръдия и сълзотворен газ, за да разпръснат демонстрантите.

Прозападният президент Саломе Зурабишвили на страната обвини правителството, че с този ход обявява "война" на собствения си народ.

Проучванията на общественото мнение показват, че около 80% от грузинците подкрепят членството в ЕС, а флагът на съюза се вее редом до националния флаг пред почти всички държавни сгради в страната.

Отношенията на Грузия с Брюксел рязко се влошиха през последните месеци, особено след като "Грузинска мечта" спечели изборите в страната с 54% на фона на съмнения за руска намеса и фалшифициране на резултатите от вота. Западните държави призоваха за разследване на предполагаеми нарушения, а ЕС вече заяви, че кандидатурата на Грузия е замразена.

ЕС даде на Грузия статут на кандидат през декември 2023 г., но заяви, че редица закони, приети от „Грузинска мечта“, включително ограничения върху „чуждестранните агенти“ и правата на ЛГБТ, са авторитарни, вдъхновени от Русия и пречки за членство в ЕС.

Според наблюдателите партията връща Грузия към Москва, откъдето страната получи независимост през 1991 г.

Русия и Грузия нямат формални дипломатически отношения от войната през 2008 г., но напоследък имат ограничено сближаване, като Москва премахна забраната за полети до Грузия и премахна строгия визов режим за грузинци, работещи в Русия.

Преди ден Владимир Путин дори похвали „смелостта и характера“, които според него грузинските власти са показали, като са приели закона за чуждестранните агенти, който местни критици сравняват с руското законодателство.

Проучвания на общественото мнение показват, че повечето грузинци не харесват Русия, която продължава да подкрепя два отцепнически региона на Грузия и победи Тбилиси във войната от пет дни през 2008 г.

След масовия протест в Грузия централната избирателна комисия ще брои бюлетини повторно


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Kaufland откри първия хипермаркет в ритейл парк, навръх 19-ия си рожден ден

С новия филиал компанията разкрива над 100 нови работни места в София

16:43 - 13.03.2025
Важно днес

Полицаите, обвинени в убийство на арестант в Казанлък, остават в ареста

Те са обвинени за смъртта на 47-годишен арестант

16:43 - 13.03.2025
Политика

Георги Кузмов и Георги Илиев: Отстраняване на кметове заради участия във фирми е посегателство върху частната собственост

Докато районни кметове на ПП-ДБ биват отстранени за предполагаеми нарушения на закона, сигнали срещу хора на ГЕРБ и БСП по същите казуси стоят без разглждане

16:34 - 13.03.2025
Политика

ДПС - Пеевски губи 1110 гласа след преизчислението на изборния резултат

Това е листата, при която има най-голяма разлика в данните за действителните гласове след проверката на секциите

15:41 - 13.03.2025
Важно днес

КС: "Величие" влиза в Народното събрание, 16 депутати трябва да напуснат

Партията на Ивелин Михайлов вече минава над бариерата от 4%

15:20 - 13.03.2025
Важно днес

Съветник на Путин е против "временна почивка за украинската армия"

Кремъл изглежда не иска временно примирие, но официална позиция още няма

14:55 - 13.03.2025
Важно днес

Радев подкрепи машинното гласуване, за да се върне доверието в изборите

Начинът на гласуване и отчитане трябва кардинално да се промени, смята държавният глава

14:06 - 13.03.2025
Важно днес

Пеевски ще брани правителството, докато "няма алтернатива"

Пеевски коментира и протеста в София на хиляди недоволни граждани от сряда вечер, като го нарече "смешен" и "измислен"

13:24 - 13.03.2025
Живот

Над 1000 души от цяла България танцуваха в подкрепа на борбата с рака на гърдата

Събитието обедини стотици, които танцуваха заедно във всички нюанси на розовото

13:17 - 13.03.2025