Пореден световен рекорд в леката атлетика бе подобрен - този път от австралийката Джесика Хъл Снимка: © Getty Images

Само няколко дни след като подобри личния си рекорд на 1500 м, австралийската състезателка Джесика Хъл счупи световния рекорд в бягането на 2000 метра при жените.

27-годишната състезателка постигна 5:19,70 мин. в Монако. С това тя подобри с близо две секунди предишния рекорд от 5:21,56 мин, поставен от етиопката Гензебе Дибаба през 2018 г.

Само пет дни по-рано Хъл постави нов национален рекорд на 1500 м при жените на Диамантената лига в Париж и стана петата най-бърза бегачка в историята на състезанието.

Спортните успехи тепърва могат да се окажат част от кариерата на Хъл, тъй като тя ще представлява Австралия на предстоящите Олимпийски игри в бягането на 1500 м.

"Бягах с различно темпо и ниво на умора, каквито никога досега не съм имала. Беше невероятно, когато бях сама в последната обиколка, всички се радваха за мен. Невероятно е сега да съм световен рекордьор", коментира австралийката след състезанието.

"Бягах усилено за този рекорд, работих изключително много и за него. Със сигурност има жени, които могат да избягат разстоянието за тези 5:19, но засега аз имам своето място в учебниците по история", допълни тя.

Това е поредният световен рекорд в леката атлетика, който бива подобрен през последната седмица. Миналата неделя украинската лекоатлетка Ярослава Махучих счупи рекорда в скока на височина, като задмина постижението на Стефка Костадинова, поставено преди 37 години.

Най-старите недостижими рекорди в леката атлетика


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025
Живот

Любомир Ковачев и умението да имаш стил без претенции

Любомир говори за Peugeot като за продължение на усещането му за стил и свобода

09:39 - 18.05.2025
Важно днес

Ден пети без транспорт в София. Преговорите между кмета и синдикатите са под въпрос

Метрото продължава да се движи, но тече подписка и то да спре

09:33 - 18.05.2025
Важно днес

Мексикански военен кораб се удари в Бруклинския мост – двама души са загинали, поне 20 са ранени

Учебният кораб Cuauhtémoc е бил на дипломатическа обиколка

09:02 - 18.05.2025